19min.media

Япония ще се върне към ядрената енергия

Консултативна група на японското правителство одобри план за съживяване на ядрената енергетика на страната, съобщи министър-председателят Фумио Кишида.

Според проектополитиката, която представлява обрат в плана на страната за постепенно спиране на ядрената енергетика, приет след аварията във Фукушима, ядрената енергия предлага стабилно производство на енергия и играе "важна роля като безвъглероден базов енергиен източник за постигане на стабилност на доставките и въглеродна неутралност".

 Планът предлага да се рестартират повечето съществуващи ядрени реактори, да се удължи срокът им на експлоатация над 60 години и да се изградят нови модерни блокове, които да заменят старите.


Политиката, изготвена от Министерството на икономиката и промишлеността, вече получи зелена светлина по-рано тази седмица от Японския орган за ядрено регулиране и сега трябва да бъде одобрена от кабинета на министрите. Според Nikkei кабинетът може да вземе решение още през февруари. Последната стъпка, за да стане регламентът законосъобразен, ще бъде осигуряването на парламентарно одобрение.

Аварията в атомната електроцентрала "Фукушима" се случи през 2011 г. , когато земетресение с магнитуд 9,0 и последвало го цунами удариха обекта, предизвиквайки катастрофално разтопяване. След катастрофата Япония прие план за постепенно спиране на ядрената енергия, като намали производството на ядрена енергия до едва 1 % от общото производство в сравнение с около 30 % преди инцидента и затвори повечето реактори. По-късно обаче Токио започна постепенно да рестартира реакторите, за да се справи с проблемите с доставките на енергия.


 Япония се отказа от ядрената енергия след кризата в централата във Фукушима (на снимката) през 2011 г. , но световната енергийна криза я принуди да преразгледа тази политика © AP