19min.bg

Японските производители на автомобили са фалшифицирали резултатите от тестовете за безопасност

Някои от най-известните японски производители на автомобили признаха, че са извършили измами при тестовете за безопасност, за да получат сертификат за продажба на нови автомобили. Разкритията идват след официално и широкомащабно разследване, започнало след като станаха известни случаи на фалшифициране на тестовете в Daihatsu, дъщерно дружество на Toyota, и в други фирми.

Според изявление на Министерството на земята, инфраструктурата, транспорта и туризма, от 85 производители, разследвани от правителството, петима, а именно Toyota, Mazda, Honda и Suzuki, както и производителят на двигатели Yamaha, са били уличени в измами при подаването на заявления за одобрение.

Одобрението на типа се изисква и се издава само на продукт, който отговаря на правните, техническите и екологичните изисквания и изискванията за безопасност.

„Измамите при заявленията за типово одобрение подкопават доверието на потребителите и подкопават самите основи на системата за сертифициране на автомобили и е изключително жалко, че са разкрити нови измами“, се казва в изявлението на министерството.


Установено е, че Mazda е фалшифицирала резултатите от краш тестовете на няколко модела. Suzuki е направила неверни твърдения за резултатите от тестовете на спирачната система за един модел, а Honda е подправила тестовете за шум за 22 произведени преди това автомобила, се казва още в доклада.

Разследването на Toyota продължава, но проучването вече е установило, че производителят на автомобили е представил неверни данни при тестовете за защита на пешеходците и е „фалшифицирал“ автомобили за краш-тестове за седем модела автомобили.

Председателят на Toyota Акио Тойода поднесе извинения в понеделник. Според Асошиейтед прес (АП) той е предположил, че някои правила за сертифициране в Япония може да са прекалено строги, и е заявил, че компанията може да е била твърде нетърпелива да направи тестовете в момент, когато разновидностите на моделите са се разраствали.

Toyota заяви, че нарушението не засяга безопасността на автомобилите, които вече се движат по пътищата. Производството на три модела - Corolla Fielder, Corolla Axio и Yaris Cross, е спряно.


 Базираната в Токио Honda Motor Company също се извини за неправилните тестове.


Министерството заяви, че ще продължи да разследва петте компании и ще предприеме строги мерки въз основа на резултатите.


Toyota е най-големият автомобилен производител в света, който продава повече от десет милиона автомобила годишно. Япония е третата по големина страна производител на автомобили в света, след Китай и САЩ.


 На снимката: Toyota Motor Corp. Председателят Акио Тойода се извинява на пресконференция.