Явор Анастасов, Мини Бобов Дол: Българският въгледобив не е само Мини Марица Изток! Всички миньори и енергетици в страната се надяваме държавата да обърне внимание и на заетите при нас
Въгледобивната мина в Бобов Дол е поредното дружество, чиито ръководители публично обявиха своето огромно възмущение от начина, по който се планира предварително и без одобрение от Европа да бъдат разпределени парите по териториалните планове за справедлив преход на няколко фирми, които според редица публикации в медийното пространство са на близки до властта лица.
„Не мога да повярвам, че властимащите са готови да ликвидират българския въгледобив и повечето въглищни централи без въобще да обмислят последиците от това нелогично решение! Ние, миньорите от Бобов Дол подкрепяме напълно всички колеги енергетици и ще се борим до край за бъдещето на българската енергетика и за запазване на работещи на всички енергийни дружества!“ заяви Явор Анастасов от ръководството на мините в Бобов Дол.
Анастасов заяви, че от дружеството ще се включат във всякакви протестни действия, както и в блокирания на важни пътни артерии, ако се стигне до подобни.
„Недопустимо е в една правова страна член на Европейския съюз държавниците да определят без конкурс кой ще получи финансиране и то безвъзмездно, което идва от Европа, а не от държавния бюджет! За получаването на подобен тип финансиране е необходимо на първо място да се определят засегнатите страни и приоритетно да се гарантират средства за тяхната енергийна трансформация спрямо европейските изисквания.“ заяви Явор Анастасов.
Ръководителят от мините в Бобов Дол заяви, че териториалните планове за справедлив преход на Европейския съюз са създадени с цел най-засегнатите от енергийния преход в т.ч. въглищни мини и въглищни централи, да получат европейско финансиране, с което да извършат инвестиции за промяна на горивния микс и постепенно отказване от въглищата, а ако останат средства – да се финансират проекти на нови компании.
„Така е в целия Европейски съюз. Правилният път за мен е след постепенно изчерпване на залежите от въглища да се инвестира в тяхната рекултивация и при възможност освободените неплодородни територии да се превърнат в соларни паркове или да бъдат инсталирани други енергийни съоръжения, които да допълват работата на базовите енергийни мощности. Българският въгледобив не е единствено Мини Марица Изток! Всички миньори и енергетици в страната се надяваме държавата да обърне внимание и на бъдещето на заетите в нашите дружества!“ каза Явор Анастасов.