19min.bg

Идната седмица представяме в ЕК калибриран план с по-високи цели

Калибрираме плана за възстановяване и устойчивост, повишаваме ВЕИ и други цели в него, но не така че да станат неизпълними. Ще се осигурят повече пари за образование и здравеопазване. Обсъждаме и проект за офшорни вятърни мощности и увеличаване на ресурса за слънчеви покриви, заяви в интервю за Mediapool вицепремиерът по еврофондовете Атанас Пеканов.


Имаме нужда от това финансиране, като идеята за бизнеса е част от отпуснатите пари да се връщат обратно и да се завъртат отново в икономиката, казва 31-годишният икономист, който до преди назначението си в служебния кабинет работи в Австрийския институт за икономически изследвания (WIFO), във Виена, Австрия, и е лектор във Виенския университет по икономика и бизнес (WU Wien).


"Аз, и не само аз – много, много млади българи, смятаме, че можем да сме по-добри като страна и общество. И в тази роля съм тук и се надявам да допринеса това да се случва", обяснява той мотивацията си да поеме поста.


Г-н Пеканов, преди няколко дни бившият премиер Борисов отправи тежки обвинения към служебния кабинет – че от злоба, завист е спрял плана за възстановяване и устойчивост за одобрение в Европейската комисия и ако това се е било случила, вече е щяло да се къпи в пари, вместо да се чуди откъде да намери такива. Как ще отговорите на тези думи?


Много ми е неприятно, че в публичния дебат в България в последните години се казват толкова много полуистини, откровени лъжи и директни манипулации с фактите. И се чудя наистина това ли е кредото в политиката – манипулации, манипулации, манипулации. Това не е нормално.


Но да кажем какви са фактите. Както вашата медия писа: Да, някои страни имат одобрени планове, но те не са получили пари. Ще мине време за това, тъй като се изисква съгласието и на всички останали страни членки. ЕК в момента е казала: Добре, плановете на тази държави не са лоши, сега отделните страни трябва да се произнесат и ще мине определено техническо време и в даден период по-бързите ще получат 13 процента от определените им бюджети.


Нашият ресурс не е застрашен. Ние също ще го получим.