19min.bg

Има ли смисъл да обжалваме акт от НАП?

Националната агенция по приходите (НАП) и нейните подразделения по градове са създаден за да упражняват финансов и фискален контрол. И докато всички ние трябва да изпитваме уважение и да проявяваме вяра в институциите, в никакъв случай не е добре да се предоверяваме.


Какво имаме предвид? Важно е, ако сте изпаднали в ситуацията да ви направят акт за установяване на административно нарушение, да се консултирате с адвокат, тъй като е възможно да има допуснати грешки.


Действително, агенцията по приходите работи с документи и решава на базата на доказателства, но понякога дадено доказателство може да се изтълкува неправилно, защото е субективно, което от своя страна може да ви донесе акт, докато в същото време е можело да се разминете само с предупреждение.


Към кого да се обърнем за помощ


В София има многобройни адвокатски кантори и дружества, но за вас в този конкретен случай е важно да се обърнете към хора, които имат опит в областта на административното право.


Един чудесен пример е Адвокатска кантора “Расташки”, където можете да намерите едни от най-добрите специалисти в тази област в столицата. На тяхната страница Rastashki.com ще намерите информация и контакти, които ще ви позволят да ги потърсите и да се свържете с тях.


Екипът от адвокати ще разгледа вашия случай и ще провери дали всичко е въведено коректно, дали агенцията не е допуснала грешки и дали има възможност и смисъл да обжалвате взетото решение в съответните срокове.


Възможни са грешки


Имайте предвид, че Националната агенция по приходите работи в условията на голямо натоварване и понякога, под тежестта на твърде много документи и данни за фирми, които трябва да се прегледат и обработят, е съвсем човешко да се допусне грешка.


В този случай вие като юридическо и физическо лице сте отговорни пред самите себе си да проверите дали всичко описано в акта отговаря на истината, а вашият доверен адвокат по административно право на свой ред трябва да провери дали може да се обжалва взетото решение.


Имайте предвид, че понякога част от задълженията могат да се погасят по давност, което се случва след изтичане на 5 годишен срок. Ето защо това е още една възможност, която е добре да се провери и проучи в случай на акт.