Имаме села със стадиони, на които в кръчмата не можеш да събереш отбор: Финансовият министър
"Крайно време е спортът в България да спре да се финансира по симпатии, а по правила", заяви министър Асен Василев по време на презентацията на Националната програма за споделено финансиране на инвестиционни спортни проекти, одобрена от Министерския съвет на 18 октомври 2023 година. Чрез нея ще могат да се реновират спортни обекти, държавна и общинска собственост, както и да се изградят нови обекти, като общият осигурен публичен финансов ресурс е 10 000 000 лв. На срещата с представители на обединените спортни клубове присъства и министърът на младежта и спорта Димитър Илиев, предаде БНР.
"Правилата са направени така, че за всеки лев, който клубовете си осигурят и решат да го инвестират в спортна инфраструктура, държавата инвестира един лев заедно с тях. Това ще помогне по три начина. Първо - клубовете, които имат повече фенове и спонсори, ще получат и повече финансиране. Второ - когато половината пари са на клуба, съм сигурен, че ще бъдат похарчени разумно. Трето - това ще махне опитите да се влияе политически на клубовете през формата и начина на финансиране. Средствата, които клубовете заявят, поемам ангажимента да бъдат осигурени от държавата. Това се отнася за всички спортове. Най-накрая ресурс в спорта трябва да се определя от феновете, а не от държавата. Това е целта на тази програма. Тази година сме заделили един малък ресурс. До 30 ноември може да подавате предложения, които в рамките на две-три седмици ще бъдат оценени и средствата ще бъдат осигурени до края на годината", обясни в детайли Асен Василев.
"Имаме села със стадиони, на които в кръчмата не можеш да събереш отбор. Една от причините за това е, че до момента нямаше самоучастие. Общините може да кандидатстват също. Отделно - през 2021 година отпуснахме 500 млн. лева за общински проекти. Догодина сме заложили един милиард. Ние поемаме 50% от съфинансирането. За тази година бяхме заложили 10 милиона, като имаме в резерв още 50 милиона. Догодина може да тръгнем с бюджет между 50 и 100 милиона. Ако има интерес, ще намерим средства. Може да разширим програмата без проблем. Дай Боже да имаме недостиг на бюджета след тази среща. В момента капиталовата програма не се усвоява", продължи министър Василев.
"Стремим се да има обективни измерители и методика за оценка, която да дава ясни числа кой и как трябва да получи финансиране. То няма да е насочено само към клубовете, а и към общини и спортни федерации. Всеки, който използва държавни или общински терени и имоти. Това е добър механизъм за финансиране. Всеки, който иска да построи нещо, трябва да даде своето, за да постигне това, което иска. Там, където се раждат добрите спортисти, са клубовете. В Министерството има програма за клубно финансиране
", добави спортният министър Димитър Илиев.
В сграната на финансовото министерство влязоха ипълнителните директори на ЦСКА София и Левски - Филип Филипов, Стоян Орманджиев и Даниел Боримиров, консултантът на ЦСКА 1948 - Валентин Михов. Дойдоха още кандидатът за президент на БФС Димитър Бербатов и членът на екипа му Михаил Александров, Тодор Алексиев (ВК Хебър), както и представители на ОСК ЦСКА, Левски и Академик. Голяма част от присъстващите поискаха базите да са общинска собственост.