19min.bg

Имате ли синдром на главния герой? Ако "Да" - Вие сте по-щастливи от тези, които се възприемат като второстепенни герои: Проучване

Ако обичате да си представяте как танцувате под дъжда или стоите на предната част на круизен кораб, може би имате синдрома на главния герой.

Сега обаче учените твърдят, че да живеете така, сякаш сте главният герой, всъщност може да е полезно за психичното ви здраве.

Изследователи от Университета на Мисури установиха, че хората, които гледат на себе си като на главен герой, а не като на странична фигура, имат по-високо ниво на общо благосъстояние, предаде dailymail.co.uk.


В статията си изследователите пишат: „Такива хора се чувстват по-автономни, по-компетентни и ефективни, а също така изпитват по-голяма удовлетвореност от отношенията с другите.

Нещо повече, дори разказването на история, в която вие сте главният герой, е достатъчно, за да повиши чувството ви за психологическа удовлетвореност.


В психологията терминът „повествователна идентичност“ се отнася до начина, по който възприемаме собствената си роля в историята на нашия живот.

Както посочват изследователите, традиционно винаги се е приемало, че хората виждат себе си като главен герой на историята.

Възможно е обаче хората да виждат себе си като второстепенна роля в по-голяма история или като странична роля в историята на някой друг.

Изследователите замислят три експеримента, за да измерят влиянието на наративната идентичност върху задоволяването на основните психологически потребности.

В първия 385 студенти от висши учебни заведения попълнили въпросник, в който трябвало да оценят усещането си, че са главен герой.


Те бяха попитани по скала от 1 до 5 дали са „второстепенен герой“ или „главен герой“.


Този тест разкри, че участниците, които се възприемат като главен герой, изпитват значително по-високи нива на удовлетвореност на потребностите и благополучие.

Забележително е, че по-високото ниво на „възприемане на главния герой“ е и показател за по-добро благосъстояние след четири седмици, което предполага, че това е дългосрочен значим признак на психологическо удовлетворение.

В статията си, публикувана в Journal of Research in Personality, изследователите пишат: „Обратно, тези, които се възприемат като второстепенни герои, е по-вероятно да се чувстват възпрепятствани при задоволяването на тези потребности - състояние, свързано с намалена самоинтеграция и благополучие.