Индия и Китай са двигатели на половината от световния икономически растеж: МВФ
Според Международния валутен фонд (МВФ) забавянето на световната икономика ще продължи и през тази година, но Азия ще остане "светъл лъч".
Според управляващия директор на МВФ Кристалина Георгиева на Индия и Китай ще се падне половината от световния растеж, като се очаква "известен импулс" да дойде от развиващите се икономики.
Ръководителят на МВФ прогнозира, че световната икономика ще нарасне с по-малко от 3% през 2023 г., което съответства на оценката на фонда от януари, която беше 2,9%. Георгиева заяви, че този модел ще се запази през следващите пет години, тъй като периодът на по-бавна икономическа активност би трябвало да се удължи.
Тя заяви, че прогнозите представляват "най-ниската средносрочна прогноза на МВФ за растежа от 1990 г. насам и [са] доста под средната стойност от 3,8% от последните две десетилетия".
Очаква се около 90% от развитите икономики да отчетат спад в темповете си на растеж през 2023 г., каза Георгиева.
Тя каза също, че държавите с ниски доходи са затруднени от вялото търсене на техния износ, като ръстът на доходите им на глава от населението остава по-нисък от този на икономиките с възникващи пазари.
Според прогнозите на МВФ бедността и гладът, които осезаемо се увеличиха по време на пандемията от Ковида-19, могат да продължат да нарастват.
Коментарите на Георгиева идват в навечерието на пролетните срещи на МВФ и Световната банка тази седмица, на които политиците ще се съберат, за да обсъдят най-неотложните проблеми на световната икономика.