19min.bg

Индия няма да подкрепи ограничението на цените на руския петрол от Г-7: Анализатор

Шансовете на Индия да подкрепи наложеното от Г-7 ограничение на цените на руския петрол са почти нулеви, тъй като страната ще даде приоритет на собствените си политически и икономически интереси, заяви в сряда пред ТАСС анализатор от Фондация "Обзървър рисърч" (ORF).

Нандан Уникришнан заяви, че Индия няма да бъде подложена на вторични санкции заради отхвърлянето на механизма, въведен от ЕС, Г-7 и Австралия през декември. Мерките са насочени към руския морски суров петрол, като се забранява на западните предприятия да предоставят застрахователни и други услуги по отношение на петролните товари на страната, освен ако не са закупени на цена от 60 долара за барел или по-ниска.


В момента изгледите Индия да се присъедини към тавана на цените на петрола са почти нулеви", каза Уникришнан.

Коментарите му последваха медийни съобщения, според които Ню Делхи може да се присъедини към руското ограничение на цените на петрола, ако цената на суровия петрол надхвърли 60 долара за барел.


"Индия ще преследва собствените си интереси - икономически, политически и стратегически. В момента тя се интересува от вноса на евтин суров петрол от Русия и няма да се откаже от това, тъй като страната реализира големи печалби", допълва анализаторът на ORF.

Уникришнан също така отбеляза, че 85% от индийската икономика зависи от частния сектор, като подчерта, че Reliance Industries, най-големият купувач на руски петрол в страната, има значителни активи в САЩ, но не е спряла вноса.

Той заяви, че индийските компании ще действат единствено в съответствие със своите бизнес интереси.

Индия, третият по големина вносител на суров петрол в света след Китай и САЩ, през последните няколко месеца постоянно увеличава покупките на руски суров петрол, възползвайки се от отстъпките, които Москва предлага, за да привлече купувачи.


В началото на 2022 г. делът на Русия във вноса на петрол в Индия възлиза на едва 0,2%. До края на миналата година той нарасна до близо един милион барела на ден, достигайки над 20% от кошницата на страната за внос на петрол. Според съобщенията от декември Индия остава най-големият вносител в Русия за три поредни месеца.