Инфлацията в Европа се задържа на 5,3% през август
Потребителските цени в 20-те страни, които използват еврото, са се повишили средно с 5,3% този месец в сравнение с предходната година, показват предварителните оценки на европейската статистическа служба в четвъртък, предаде CNN.
Това остава непроменено спрямо годишния темп на инфлация през юли.
Базисната инфлация, която изключва променливите цени на храните и енергията, се понижи до 5,3% от 5,5% през юли.
Храните, алкохолът, тютюневите изделия и услугите бяха най-големите двигатели на инфлацията през август, въпреки че тези цени се повишиха с по-бавен темп в сравнение с предходния месец. Цените на енергията се понижиха с 3,3% през годината до август спрямо спад от 6,1% през юли, но на месечна база нараснаха с 3,2%.
Икономисти, анкетирани от Ройтерс, очакваха общата инфлация да се забави до 5,1%, което все още е доста над целевото равнище от 2% на Европейската централна банка (ЕЦБ).
Устойчивата инфлация може да насърчи централната банка да повиши отново лихвените проценти до нов рекорден връх, когато ще заседава следващия месец, въпреки нарастващите доказателства, че европейската икономика е застрашена от изпадане в рецесия.
През юли ЕЦБ повиши лихвените проценти за девети пореден път, с което референтната цена на заемите в еврозоната достигна 3,75%.
Оттогава насам данните от проучвания подчертават риска, че икономиката на Германия - най-голямата в Европа - може би вече отново изпада в рецесия. Според публикуваните миналата седмица данни за индекса на мениджърите по поръчките този месец тя претърпя най-рязкото понижение на бизнес активността от повече от три години.