Инфлацията в Еврозоната пада, но е 3 пъти над нормата и през юни пак може да скочи
„Ценовият натиск в еврозоната отслабна значително през май. Потребителските цени се повишиха с 6,1% в сравнение със същия месец на миналата година, съобщи европейската статистическа служба Евростат в четвъртък въз основа на първа оценка. Експертите очакваха стойност от 6,3 на сто. През април инфлацията бе на ниво от 7%”, предава DPA.
Данните трябва да звучат добре, но истината е, че в момента поскъпването на живота е над 3 пъти по-голямо от нормата за Еврозоната, поставена от Европейската централна банка. Към тази летва от 2% и България трябва да се ориентира, ако иска да попадне в клуба на 20-те, а ние сме повече от пет пъти над нея в момента и по най-вчесаните данни на стъкмистиката. ЕЦБ смята 2% за ниво на ценовата стабилност.
Друг важен акцент, който трябва да се има предвид е навлизането на немската икономика – най-голямата в Еврозоната, в рецесия, което е неприятен фактор и не може да мине за положителна новина. Макар да влияе потискащо на инфлацията, което се дължи на намаляващото търсене.
Пишем всичко това, защото то директно се отразява върху България, чиято икономика е 2/3 зависима от търговията с ЕС и най-вече с Еврозоната в него, където са и основните ни партньори. Като член на Европейския банков съюз, сме пряко подопечни и на решенията на ЕЦБ.
Статистическите служби в Германия, Франция, Испания и Италия вече бяха отчели по-слабо увеличение на цените.
Инвеститорите и икономистите прогнозират още едно увеличение основния лихвен процент с четвърт пункт на 15 юни и смятат, че вероятно ще има още едно, за да се завърши цикълът, който вече доведе до повишаване на депозитната лихва до 3,25% от под нулата през юли миналата година.
В сряда, коментирайки националните данни, вицепрезидентът на ЕЦБ Луис де Гиндос заяви, че победата над инфлацията, която достигна 10,6% в своя пик, все още не е постигната.
Междувременно Мадис Мюлер от Естония заяви, че базовият ценови натиск „за съжаление, все още не показва признаци на забавяне".
Маева Кузин от Bloomberg Economics в доклад преди данните от четвъртък заяви, че базисната инфлация вероятно ще се повиши отново през юни, което ще държи ЕЦБ „нащрек през лятото”.
Пламен Валентинов