19min.media

Инфлацията в САЩ и ЕС е резултат от "безпрецедентно" печатане на пари: Путин

Инфлацията в САЩ е следствие от грешки на американските финансови власти, които те признаха, докато в ЕС тя е по-скоро свързана с недалновидната енергийна политика на Брюксел, заяви в петък руският президент Владимир Путин. Така или иначе, това няма нищо общо с Москва или нейните действия в Украйна, добави той.




Опитите да се обвинят размириците в Украйна за рязкото повишаване на цените на живота на Запад са равносилни на избягване на отговорност - заяви Путин в телевизионно интервю, последвало срещата му с ръководителя на Африканския съюз Маки Сал в Сочи.


 


Почти всички правителства прибягнаха до фискални стимули, за да подпомогнат населението и предприятията, засегнати от блокирането на Ковид-19. Според Путин Русия е направила това "много по-внимателно и прецизно", без да наруши макроикономическата картина и да стимулира инфлацията. За разлика от тях в САЩ паричното предлагане нараства с 38% - с 5,9 трилиона долара - за по-малко от две години, което той нарича "безпрецедентна продукция на печатарската машина".


 


Очевидно финансовите власти на САЩ са предполагали, че тъй като доларът е световна валута, както в старите времена, това ще се разсее в цялата световна икономика и няма да се усети в Щатите. Оказа се, че случаят не е такъв.


 


Министърът на финансите на САЩ Джанет Йелън постъпи "достойно", като призна, че е сгрешила по отношение на инфлацията, заяви Путин. "Така че това е грешка на финансовите и икономическите власти на САЩ, тя няма нищо общо с действията на Русия в Украйна, изобщо не. "




В интервю за Си Ен Ен във вторник Йелън заяви, че не разбира напълно "неочакваните и големи шокове в икономиката, които повишиха цените на енергията и храните, както и затрудненията в доставките", които в крайна сметка доведоха до повишаване на инфлацията.


 


 


Що се отнася до ЕС, Путин изказа предположение, че инфлацията в него се дължи на "недалновидната политика" на Европейската комисия в енергийния сектор, която насърчава "зелената програма" поради загриженост за климата. Европейците също така отхвърлиха руските предложения за дългосрочни договори за природен газ, които повишиха цените на спот пазара, каза Путин.




"Всичко е взаимосвързано", каза руският лидер, като отбеляза, че повишаването на цените на газа тогава "драматично" е повишило цената на торовете - наред с други неща - и е направило много производства нерентабилни, принуждавайки ги да затворят.




За много европейски политици, каза той, това е напълно неочаквано развитие. "Но ние предупредихме за това и то няма нищо общо с руската военна операция в Донбас, изобщо няма нищо общо с нея", каза Путин.