19min.media

Инвестиционен гигант издаде предупреждение за AI

Ентусиазмът на инвеститорите в акции с изкуствен интелект на фондовия пазар в САЩ е надценил краткосрочния потенциал на технологията, което крие риск от „корекция“ в цените на акциите, предупреди американският гигант за управление на активи Vanguard, според Financial Times.  


Акциите, свързани с изкуствения интелект, се превърнаха в основен двигател на възхода на американския фондов пазар, като индексът S&P 500 нарасна с 27 % тази година. Около една пета от увеличението идва от приноса на Nvidia, основен доставчик на чипове за ИИ, чиято цена на акциите се покачи с близо 180% от началото на годината до 2024 г.  


Главният икономист на Vanguard Джо Дейвис обаче смята, че инвеститорите надценяват краткосрочното въздействие на технологията, дори ако ИИ има подобни „революционни“ ефекти като появата на персоналния компютър през 80-те години, пише изданието във вторник. Той твърди, че в секторите на технологиите и комуникационните услуги в САЩ цените на акциите са „необяснимо високи“ спрямо очакваните темпове на растеж на корпоративните печалби.


„Виждаме приблизително 60-65% вероятност ИИ да има по-голямо въздействие от персоналния компютър. Американският фондов пазар днес оценява приблизително 90% вероятност“, каза Дейвис.  


Той сравни настоящата икономическа ситуация с тази от 90-те години на миналия век, когато бумът на персоналните компютри доведе до огромен скок в цените на акциите, а през 2000 г. се стигна до срив, предизвикан от телекомуникациите. 


„От икономическа гледна точка сме приблизително в 1992 г., но от гледна точка на пазарната оценка мога да твърдя, че сме в 1997 г.“, добави той, намеквайки, че на настоящия пазар може да има риск от балон.  


Според Дейвис, който ръководи втората по големина група за управление на активи в света, инвеститорите „изпадат в еуфория в началото“, а след това претърпяват разочарование, когато потенциалът на новата технология не се реализира бързо. Въпреки че изкуственият интелект би могъл да доведе до трансформиращи ефекти през следващите години, очакванията за ръст на приходите през следващите три до пет години са „безумно“ оптимистични, каза той.   


Дейвис също така предупреди, че компаниите, които са най-тясно свързани с инвестиционния бум в ИИ, може да не се превърнат в крайните носители на печалби. Според него истинските бенефициенти са структурите, които действително прилагат технологията, като болници, комунални услуги и финансови компании.  


Пламен Валентинов