19min.bg

Иран иска да създаде регионален газов хъб

Техеран е предложил да се създаде регионален газов хъб в рамките на Шанхайската организация за сътрудничество (ШОС), за да се гарантира енергийната сигурност, съобщи тази седмица информационна агенция Fars, като се позова на първия вицепрезидент на Ислямската република.

По време на среща на Съвета на правителствените ръководители на държавите членки на ШОС в киргизката столица Бишкек Мохамед Мохбер заяви, че този ход ще помогне на деветте държави членки на блока да търгуват и обменят енергия, включително изкопаеми горива, електроенергия и възобновяеми енергийни източници.

Той говори и за предложението на Техеран за създаване на фонд за заинтересовани страни инвеститори, които съвместно да финансират нефтохимически проекти, и подчерта готовността на страната да предоставя инженерни услуги и да произвежда оборудване за петролния, газовия и нефтохимическия сектор.


Иран се стреми да създаде газов хъб в сътрудничество със своите евразийски търговски партньори, за да засили регионалното сътрудничество и да подобри позицията си на световния енергиен пазар. Техеран е един от най-големите производители на нефт и газ в света, като продава по-голямата част от енергията си на азиатските пазари въпреки санкциите на САЩ.

През юли Иран стана деветият пълноправен член на ШОС, като повиши предишния си статут на наблюдател в евразийския блок за сигурност и икономическо развитие.


ШОС, създадена през 90-те години на миналия век като Шанхайска петорка, първоначално включваше Китай, Казахстан, Киргизстан, Русия и Таджикистан. През 2001 г. към него се присъединява Узбекистан, което води до промяна на името, а при последното разширяване през 2017 г. се присъединяват Индия и Пакистан. По-рано тази година Беларус подписа меморандум за присъединяване, което е необходима стъпка, за да може една страна наблюдател да стане член на ШОС. Освен Беларус, Афганистан и Монголия също имат статут на наблюдатели, а ШОС разглежда над дузина държави като партньори в диалога.