19min.bg

Иран отправи призив към незападните държави

Президентът на Иран Ебрахим Раиси призова да се изостави щатският долар в световната търговия, за да се намали зависимостта от западната финансова система.

Във вторник, обръщайки се чрез видеовръзка към виртуална среща на върха на Шанхайската организация за сътрудничество (ШОС), иранският лидер призова нейните членове да сложат край на дългогодишната доминация на зелените пари.

"Хегемонията на западния свят допринесе за хегемонията на долара. Необходимо е да се премахне този инструмент на хегемония в световната практика и да се използват националните валути за разплащания между държавите, за да се създаде нов световен ред", заяви Раиси.

Техеран иска да разшири сътрудничеството си с Русия в изграждането на нови транспортни маршрути в Ислямската република, добави той.

През май руският президент Владимир Путин и неговият ирански колега подписаха споразумение за изграждането на железопътна линия между иранските градове Рашт и Астара.


Железопътната линия, свързваща двата града, е част от Международния транспортен коридор "Север-Юг" (INSTC) - 7200-километрова мултимодална транзитна система, която свързва корабни, железопътни и шосейни маршрути за превоз на товари между Индия, Иран, Азербайджан, Русия, Централна Азия и Европа.

Иранският президент също така подчерта, че членството в ШОС ще спомогне за стимулиране на икономическото развитие в страната му.

Иран стана пълноправен член на ШОС по време на настоящата среща на върха на организацията, която беше председателствана от индийския министър-председател Нарендра Моди.

Организацията е основана през 2001 г. като блок за икономика и сигурност от президентите на Русия, Китай, Киргизката република, Казахстан, Таджикистан и Узбекистан. Индия и Пакистан станаха постоянни членове през 2017 г.

Иран постепенно излиза от дипломатическата изолация и укрепва връзките си с ключовите си съюзници. През изминалата година Москва и Техеран значително засилиха икономическото си сътрудничество в условията на западните икономически санкции. По официални данни двустранният търговски оборот почти се е утроил от 1,6 млрд. долара през 2019 г., достигайки 4,6 млрд. долара през 2022 г.