19min.bg

Иран удари US-база в Сирия, получи ответен удар от САЩ, Израел ври и кипи, международното летище де факто затвори

Иран и САЩ си размениха удари. Техеран атакува със сензационно пропуснати от ПВО дрон и ракети град американска база на окупирани от САЩ територии в Сирия, близки до местонаходища на петрол. При това е загинал 1 човек от персонала, а ответният удар отне от 9 до 11 живота на бойци от проиранска групировка отново на сирийска територия, както личи на картата, публикувана от CNN, на която са обозначени двете огневи точки.


Новините бяха потвърдени както от Пентагона, чийто военен говорител не успя да отговори на журналистите как Иран е пробил противовъздушната отбрана на военната база, така и лично от президента Байдън. Той беше попитан по темата по време на посещението си в Отава, където обърка Канада с Китай. Това стана пред канадския премиер Трюдо. Американският президент заяви, че няма намерение да води военни действия срещу Техеран, но няма и да се търпи по-нататъчно усложняване на обстановката.


Понеделникт е определян като ЧЕРЕН за Израел - основния противник на Иран и съюзник на САЩ в Близкия Изток, тъй като страната продължава да бъде обхващана от повсеместни стачки на стотици хиляди хора, които тъкмо бяха поутихнали, преди премиерът Нетаняху да уволни своя военен министър, довела до ново избухване. Даже международното летище Бен Гурион отменя 28 полета и задържа 30 - на практика не работи. 


Всеки момент се очакват специални изявления и вероятно връщане на министъра от премиера, както и реч на неговия основен политически съперник генерал Бени Ганц по изострената и взривоопасна обстановка в страната. От своя страна, тя е в очакване на ирански контраатаки след някои нападения срещу персийски складове и произведствени бази за дронове и друга военна техника преди седмици. Техеран обяви, че ще отговори, но не е известно кога ще използва момента на изненадата. 


В същото време единственият досегашен съюзник на САЩ и Израел в Близкия Изток - Саудитска Арабия, с посредничеството на председателя на КНР Син Дзинпин възстанови дипломатическите си отношения с Иран, което коренно променя разположението на силите в региона, както и в цялата мюсюлманска религия, на чиито две течения тези държави са лидери. Риад се сближава все повече с Китай и Русия, с която пък заедно направлява световната организация на производителите на петрол. Страните вече преминават и в разплащания в собствени валути, което е удар по долара и САЩ.