19min.media

Искането Украйна да не бъде приета в НАТО е опит да се предотврати "посяването на семената" на конфликта: Лавров

Вашингтон се ангажира да отговори писмено на предложените от Москва гаранции за сигурност, съобщи руският външен министър Сергей Лавров след разговори с американския си колега, държавния секретар Антъни Блинкен.


В разговор с журналисти малко след срещата в швейцарския град Женева в петък Лавров заяви, че американската страна е изложила първоначалното си становище по двата проектодоговора, разработени от Кремъл. "Блинкен ми каза, че е доволен от размяната на мнения и че това ще му помогне, увери ни той, да издаде писмен отговор следващата седмица. " Лавров обаче добави, че засега "реакцията им е само предварителна - бяхме предупредени за това", предаде RT.


Запитан дали Русия възнамерява да публикува отговора, първият дипломат заяви, че този въпрос е от компетенцията на Блинкен и на американската страна. Първоначално Москва оповести публично своите предложения и намерения за провеждане на преговори.


Лавров също така добави, че искането Украйна да не бъде приета в НАТО не е знак, че Русия се стреми да установи контрол над "сфера на влияние", а опит да предотврати "посяването на семената" на конфликта в Източна Европа.


 


Освен това Лавров заяви, че американската страна се е ангажирала да помогне за изпълнението на споразуменията от Минск, предназначени да сложат край на конфликта в украинския регион Донбас. Москва и преди е обвинявала Киев, че не спазва пакта, подписан през 2014 г. , като отказва да проведе преговори със сепаратистките лидери на двете самопровъзгласили се автономни "републики" в Донецк и Луганск. Украинският президент Володимир Зеленски заяви, че отцепниците са руски пълномощници, и настоя вместо това да се срещне с президента Владимир Путин.


Преди началото на дискусиите Блинкен предупреди, че шансовете за