19min.bg

Искът на Чорни срещу Дерипаска в британски съд

Лондонският апелационен съд потвърди, че процесът между собственика на руския алуминиев гигант "Русал" Олег Дерипаска и бизнесмена Майкъл Чорни, оспорващ правото на собственост на 20% от акциите на компанията, трябва да се гледа на британска територия, се казва в изявление на Чорни, цитирано от БГНЕС.


По-рано Лондонският съд постанови, че делото трябва да се гледа на територията на Обединеното кралство, за да се осигури справедливо правосъдие и сигурността на ищеца /Чорни/, който в Русия е "заплашен да бъде убит или арестуван по изфабрикувани обвинения". Но през лятото на 2008 г. Дерипаска получи разрешението да обжалва това решение. Ръководителят на "Русал" миналата седмица подаде жалба, в която неговите юристи настояват делото да бъде гледано в Русия, определяйки предишното решение на съда като "погрешно" и хвърлящо сянка върху способността на Руската Федерация да раздава справедливо правосъдие.
"Радвам се, че след няколко години, в течение на които господин Дерипаска отказваше да признае, че нашите разногласия трябва да бъдат урегулирани на британска територия, британският Апелационен съд потвърди, че Великобритания е подходящо за тази цел място", се казва в изявление, цитирано от Ройтерс.
Живеещият в Израел Чорни претендира за 20% от "Русал" въз основата на подписано през 2001 г. споразумение за предаване в доверително управление на Дерипаска на пакет акции от компанията със задължение да плати тяхната стойност в течение на три до пет години. Общата стойност на пакета е 2 милиарда паунда. Чорни заявява, че делото попада под юрисдикцията на британското правосъдие, защото тръстовият договор и други отнасящи се към сделката документи са били подписани в Лондон. От своя страна Дерипаска многократно е заявявал, че в миналото не е имал никакви делови отношения с Чорни. Адвокатът на Дерипаска Али Малек заяви миналата седмица, че делото "няма никакво отношение към Великобритания". По думите му, спорът между бизнесмените попада под руска юрисдикция, по-голямата част от делото е съставена на руски език и всички събития, които са довели до появата на този иск, са се случили в Русия. При това Дерипаска все още има шансове да обжалва и това решение, ако се обърне към Върховния съд, който в момента се създава във Великобритания. Новият висш съдебен орган трябва да замени в това си качество Камарата на лордовете на британския парламент.