19min.bg

Италианците харчат по-малко за хранителни стоки

Мерките, предприети от италианското правителство за ограничаване на нарастващите цени на храните, се оказаха неефективни през четвъртото тримесечие, сочат данни, публикувани от Националния съюз на потребителите (НСП).

Докладът разкрива, че през ноември пресните плодове са поскъпнали най-рязко - с 4,4 % в сравнение с предходния месец, следвани от зехтина, който е поскъпнал с 3 %. Цените на маслото и тестените изделия се повишиха с повече от 2% на месечна база.

"Данните сочат провал на антиинфлационното тримесечие. На практика нямаше намаления на пресните плодове поради изключително променливите и нестабилни цени. Заслужава да се отбележи фактът, че на трето място се класираха бебешките храни, които поскъпнаха с 2,9% през месеца и с 12,8% спрямо ноември 2022 г., въпреки че продуктите за деца бяха изрично упоменати в протокола [на правителството]", заяви председателят на UNC Масимилиано Дона.


Друг потребителски съюз, Altroconsumo, вече съобщи, че жизненият стандарт на италианските семейства се понижава, тъй като храните в супермаркетите стават все по-скъпи с всяка изминала седмица. Много потребители купуват по-евтини стоки или изключват определени продукти от списъците си за пазаруване, отбелязва организацията.

"Срамно е, че пастата, символ на италианската кухня, продължава да поскъпва, въпреки вече астрономическите цени", допълва Дона.

Проучване, проведено от Общата конфедерация на италианската индустрия (Confindustria) по-рано тази година, показа, че разходите на домакинствата за хранителни стоки са намалели с 3,7% през 2022 г. и с 8,7% през четвъртото тримесечие на 2022 г. в сравнение с първото тримесечие на 2021 г. Дона определи доклада като "тревожен" и заяви, че "италианците са на принудителна диета поради рязко покачващата се инфлация".