19min.bg

Италия повишава данъка върху енергийните свръхпечалби

Новото дясно правителство на Италия планира да увеличи данъка върху прекомерните печалбите на енергийните компании (т.нар. свръхпечалби) за финансиране на подкрепата за семействата и малките предприятия, които се борят с високи цени на енергията. Това е част от бюджет за 36 млрд. евро, одобрен от правителството снощи, съобщава "Файненшъл таймс".

Правителството на Джорджа Мелони, което пое властта миналия месец, също така представи времева рамка за премахване на противоречивата схема за основния доход, която бизнес асоциациите обвиняват, че обезкуражава италианците да търсят работа и подхранва тежкия недостиг на работна ръка.

Бюджетът предвижда фискален дефицит за 2023 г. от 4,5% от БВП, спрямо 3,4 на сто, които правителството на бившия премиер Марио Драги прогнозира през септември.

Правителството на Мелони обаче нарече предложенията за бюджета, които трябва да бъдат изпратени на италианския парламент за одобрение, "разумен и реалистичен подход“ към икономическите предизвикателства на страната, както и "устойчиви за публичните финанси“.

Съгласно предложението данъците върху енергийните компании, които има неочаквани печалби (свръхпечалби) и които бяха наложени за пръв път правителството на Драги през пролетта, ще бъдат увеличени от 25% на 35 на сто.

Около 21 млрд. евро пък ще бъдат изразходвани за защита на семействата и малкия бизнес от високи енергийни сметки.

Правителството също така планира да отмени помощите за хората, получаващи така наречения "граждански доход" (Reddito di Cittadinanza) - система за социално подпомагане (форма на гарантиран минимален доход) на популисткото движение "Пет звезди", когато беше на власт през 2019 г.

През 2023 г. способните хора в трудоспособна възраст ще могат да получат този "граждански доход" само в рамките на осем месеца, а схемата ще бъде напълно премахната напълно през 2024 г., се казва в правителственото предложение, предаде БНР.