Юанът се утвърждава в Русия: Изпълнителен директор на Sber
Китайският юан се е превърнал в основен играч във външната търговия на Русия и се очаква делът му в трансграничните разплащания в страната да нарасне десетократно, заяви във вторник Херман Греф, ръководител на най-големия държавен кредитор в Русия - Сбербанк Россия.
Според Греф делът на юана в разплащанията по руския износ е скочил от 2% на 18%, а при вносните плащания - от 5% на 27% през изминалата година.
В изказване на руско-китайски бизнес форум в Шанхай той подчерта "значителния" интерес към националните валути и по-специално към юана сред клиентите на банката.
"През 2023 г. очакваме десетократно увеличение на броя на трансакциите в юани в сравнение с миналата година", каза той.
Греф нарече инфраструктурния и инвестиционен проект "Един пояс, един път" на Пекин важен модел за развитието на глобалната инфраструктура. Той допълни, че Сбер, в качеството си на системно важен кредитор в руската икономика, би желал да участва в проекта.
Според Банката на Русия две трети от текущата търговия между Русия и Китай се осъществява в националните валути - юан и рубла.
Последните данни за търговията показват, че почти всички покупки на Пекин на суров петрол, газ, въглища и някои метали от Москва вече се уреждат в юани.
Преминаването от щатския долар и еврото в международната търговия се ускори на фона на мащабните санкции, наложени от западните държави срещу Русия, която е основен световен производител и износител на енергия.
Според изчисленията, базирани на данни от Държавната администрация по валутните въпроси, през март юанът изпреварва долара и се превръща в най-използваната валута при трансграничните трансакции в Китай.