19min.bg

Юнкер: Ако Гърция излезе, англосаксонците ще продадат Еврозоната "апартамент по апартамент"

Ако Гърция излезе от Еврозоната, това ще е началото на края на общата валута, смята председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер. Според него "англосаксонският свят" дебне да я унищожи.


"Излизането на Гърция от еврото не е решение. Ако приемем, ако Гърция приеме, ако другите приемат тя да излезе от солидарността и благоденствието, които представлява еврозоната, бихме били изложени на много опасности, защото особено англоаксонският свят би се опитал да направи всичко да разтури Еврозоната ритмично, продавайки я "апартамент по апартамент", каза снощи Юнкер в лекция в Католическия университет в белгийския град Льовен.

Отговаряйки на въпроси на публиката, Юнкер заяви, че независимо от поведението на правителствата им, гърците заслужават уважение и солидарност от останалите европейци.

 

Атина е в трудни преговори с кредиторите си по споразумение, което да я избави от опасността от фалит и напускане на еврото. 

 

Путин е в XIX век, но трябва си говорим с него

 

Юнкер се спря на всичи кризи, пред които е изправен ЕС, включително бежанската и тази в източна Украйна. 

 

"Ние сме заплашени, защото господин Путин... нарушава международното право, защото в началото на XX век границите се местят със средства от XIX век", каза Юнкер за руския президент. "Трябва да кажем "не" на тези опити, знаейки, че няма европейска сигурност без участието на Русия". 

 

Юнкер настоя, че Европа "трябва да намери нормален диалог с Русия" и че той го прави в отношенията си с Путин, "без да вдига шум". 

 

"Това не значи, че трябва да приемаме поведението на Русия, което не е от нашето време. Да отказваме диалога също не е от нашето време", добави Юнкер. "Трябва да можем да разговаряме с тези, с които не сме съгласни".

 

"Не сме господари на света"

 

Основната част на изложението си Юнкер посвети на нуждата от изграждането на по-интегриран ЕС.

 

Той посочи, че икономически и демографски ролята на Европа в света намалява. Със своите 5,5 милиона квадратни километра тя е повече от три пъти по-малка от Русия. При сегашния темп на икономическо развитие, в обозримото бъдеще нито една отделна държава на ЕС няма да членува в Г-7, седемте най-големи икономики на света. Четири пети от световния растеж идва от икономики извън ЕС. В началото на миналия век европейците са били 20 на сто от световното население, през този век ще са между 7 и 11 на сто, а в края му - 4 на сто. 

 

"Продължаваме да си мислим, по причини, които ми убягват, че сме господарите на света. Не сме господари на света. И ако сме били, то не е било за най-голямото благо на човечеството. Светът няма нужда от господари. Трябва да се впишем в една логика на многополярност, където всички са равни - континенти и страни", каза Юнкер. 


"Бъдещето не принадлежи на малките държави,... а на тези, които пледират за задълбочаването на интеграцията на ЕС", каза той, пледирайки за единен дигитален, капиталов и енергиен пазар. 

 

"Имаме елементите на бъдещето ни на масата, трябва да ги съберем", каза Юнкер. "Всичко, което носи успех в останалата част на света, в Европа е раздробено", пише clubZ.