19min.bg

Юнкер: ЕС вече си е на няколко скорости

„Европа на няколко скорости съществува”, заяви председателят на Европейската комисия Юнкер. ”Не може някои държави от ЕС да пречат на други да напредват”, добави той, цитиран от БТА, по повод идеята на Белгия, Люксембург и Холандия, подкрепена и от други по-богати страни, за обособяване на ядро и периферия в Общността на основата на членството в еврозоната. Напомняме, че Юнкер беше 18 години премиер на една от държавите в БеНиЛюкс – Люксембург, преди да оглави правителството на целия Евросъюз.
Идеята на тройката бе представена официално по-рано този месец на заседание на държавните и правителствените ръководители от ЕС в Малта. Според тази идея Съюзът може да се промени така, че държавите от Общността да участват само в онези политики, които възприемат безрезервно.



Напомняме също, че в проекта за ревизия на Лисабонския договор се предвижда решенията вече да не бъдат вземани с единодушие на всички 27 или 28 членки на ЕС, а с мнозинство. Това лишава от права и възможност за влияние на малките нови държави като България, Румъния, Вишеградската четворка, Кипър и Малта, прибалтийската тройка, дори Гърция и Австрия.



„Говорим за европейските кризи повече, отколкото за европейските успехи, но от концентрационни лагери и бойни полета достигнахме до траен политически проект, от който полза имат всички, с най-големия вътрешен пазар в света, с обща валута”, заяви още Юнкер пред белгийските депутати. Иронията е, че той го направи точно в страна и парламент, които над 500 дни не можаха да съставят правителство, тъй като са разделени на 2 общности с различни езици – френска и фламандска.



Кризите пред нас са навсякъде, призна обаче Юнкер. Той отбеляза, че преговорите с Лондон, "след внасянето на молбата за развод", ще бъдат трудни, сметката ще бъде солена и въпросът ще засяга всички.



„Финансовата криза беше решена, но не цялостно; против сляпото пестене съм, необходима е гъвкавост. Идеята за социална Европа е пренебрегваната част от европейския проект. Има огромна бездна между хората и политиците”, коментира лицемерно европремиерът. „Европа не може да бъде изграждана срещу народите”, заяви председателят на ЕК.