19min.bg

Иван Костов: Банките да не определят сами базисния лихвен процент

 Базисният лихвен процент да се определя по обективен начин, не бива банките сами да правят това, е мнението на съпредседателят на Синята коалиция Иван Костов, цитиран от БГНЕС.


Повод за разгорещени дебати извън пленарна зала станаха поправките в Закона за потребителския кредит, които влизат в сила от днес и за които финансисти предупредиха, че крият риск за новите кредитоискатели. Причината за това е, че банките могат сами да променят лихвените нива след сключване на договора за потребителски кредит. Трябва да се вземе или европейския, или обявеният от БНБ лихвен процент, както и да се гледа договора, поясни Костов. На банката не трябва да се дава да пипа и двете съставки на лихвата, защото по този начин тя започва да диктува на кредитополучателите каквито си иска лихвени нива, допълни синият депутат. Тя не може да го прави и не бива да го прави, това е незаконно, убеден е той.
Депутатът Мартин Димитров е на по-различно мнение и смята, че с влизането в сила на промените в закона, всеки, който тръгне да сключва договор за потребителски кредит с банка може да се договори с нея за фиксиран или плаващ лихвен процент. Той счита, че те като частни институции могат да преговарят и сами да решават условията с клиентите си. “Най-страшното нещо е популизмът в една страна и когато хора говорят празни неща, които не са аргументирани и започнат да им се прилагат нещата, си спомням за времето на Жан Виденов”, каза Мартин Димитров. “Ако въведем такива пазарни индекси, каквито иска финансистът Любомир Христов, сигурният ефект ще бъде повишаване на лихвите и кой ще е виновен тогава?”, пита той. “Ако банките разберат, че им налагаме допълнителни ограничения, веднага, за да се презастраховат, ще вдигнат лихвените проценти”, повтори той. Всяка промяна на лихвения процент трябва да е достъпна на клиентите и да е на сайта на съответната банка, препоръча той. На въпрос дали сегашните поправки в закона не са лобистки и в защита на банките, Димитров заяви, че напротив, те били в защита на потребителите. “Всяка фирма, която продава хляб сама си определя цената, всяка фирма, която произвежда салами също сама си определя цената, а това, което ние можем да направим е те да спазват договора, който подписват с потребителя и да няма подвеждаща информация”, обясни той. Има плаваща и фиксирана лихва, всеки човек трябва да внимава като подписва договор с банка за какви условия става дума в него.