19min.bg

Изхарчихме $53млрд.за Украйна, бюджетът свърши: ЕК

Европейската комисия съобщи, че възможностите на бюджета на ЕС в подкрепа на Украйна са изчерпани и трябва да се търсят нови възможности за продължаването й. Това стана по време на представянето на проекта за бюджет на ЕС за 2024 г. в сряда, съобщава "Дневник".

"След агресивната война на Русия срещу страната, бюджетът на ЕС беше изцяло мобилизиран за подкрепа на Украйна и държавите-членки на ЕС, приемащи бежанци, но наличните му средства бяха изчерпани", се казва в съобщение, в което се уверява, че "Комисията ще продължи да подкрепя Украйна толкова дълго, колкото е необходимо".

Очаква се на 20 юни Еврокомисията да предложи промени в бюджетната рамка за 2021-2027 г., като преразпредели средствата така, че да бъде финансово осигурен остатъкът от периода. За разлика от националните бюджети, европейският не може да реализира дефицит и ЕС разполага само със заложените средства, които може да допълва със собствени приходи.

Недостигът на средства няма да се отрази на военната помощ за Украйна, тъй като тя се финансира чрез Европейския механизъм за мир, който е извънбюджетен фонд, захранван с вноски от държавите членки.

От началото на войната през февруари 2022 г. ЕС е предоставил на Украйна около 53 млрд. евро икономическа и военна помощ. Заедно с предоставените ресурси за подпомагане на държавите членки да посрещнат нуждите на украинците, бягащи от войната в ЕС, общата подкрепа за Украйна и украинците възлиза на около 70 милиарда евро.

Парите за Украйна обаче не са единственият проблем на европейския бюджет за догодина, тъй като повишаването на лихвите значително оскъпи разходите по обслужването на дълга, който ЕС взе, за да финансира програмата си за възстановяване от пандемията "Следващо поколение ЕС" (NextGenerationEU) чрез Плановете за възстановяване и устойчивост.

За да финансира програмата за 807 млрд. евро Еврокомисията получи разрешение да набира средства от международните пазари до 2026 г., като покрива разходите по заемите от дългосрочните бюджетни тавани.

Поради нарастващите лихвени проценти на пазарите, разходите за финансиране на операциите по заемане по "Следващо поколение ЕС" са значително по-високи от първоначално планираните", се казва в съобщение на Еврокомисията.