19min.bg

Изключваме участие на наши войници в украинската криза

Военният министър на България Ангел Найденов изключи участие на български войници в разрешаването на украинската криза.


Найденов беше категоричен, че независимо от ескалацията на напрежението в Украйна, в НАТО няма планирана военна операция в отговор на събитията там.


„Така че аз изключвам изобщо участие на български военнослужещи", заяви той в Деня на храбростта и празник на Българската армия в сутрешния блок по БНТ.


По думите му на всички форуми, посветени на ситуацията в Украйна, се залага на намирането на политическо решение.


„Трябва да търсим, първо, въздържане от насилие и второ - шанс на мирното решение", подчерта министърът на отбраната.


„Въпреки трудностите, които изпитва Българската армия, ние сме в състояние да изпълняваме конституционно поставените ни задачи", каза Найденов.


Той посочи, че понякога това става с риск за живота и здравето на военнослужещите заради остарялата техника, с които разполагат. По думите му, именно заради това модернизацията и превъоръжаването на Българската армия означават не удовлетворяване на капризи, а условие за създаване на адекватни отбранителни способности.


„Българската армия има нужда от нови военни кораби, бронирани машини, поддържане и увеличаване броя и възможностите на зенитно-ракетните комплекси, екипировката и оборудването за военнослужещите - това са част от 55-те цели за способности на НАТО. Но на първо място стоят средствата. Не подценявам необходимостта от финансиране в никоя друга област, но винаги има един предел, от който нещата стават критични. Мисля, че по отношение на средствата за отбрана сме достигнали този предел", посочи Ангел Найденов.


Той коментира, че пакетът от цели за способности на въоръжените сили, който включва и процеса на модернизация и превъоръжаване на армията, не е продукт на кризата в Украйна и на събитията на изток и североизток от България.


„Те са продукт на дълго планиране в рамките на Алианса и са заложени за реализация до 2020 г. За съжаление, една част от тези цели са прехвърляни през различни години и не са били реализирани заради недостиг на финансови средства", обясни Найденов.


Според него това, което предполага кризата, е фокусиране върху повече капацитет и потенциал от гледна точка на усилване на отбранителните възможности на колективната система на Алианса.


Найденов поздрави всички военнослужещи и цивилни служители в Българската армия по случай днешния празник. Министърът припомни, че от тази година се възстановява традицията ротацията по върховете на армейското командване, както и повишаването в офицерско звание да става в навечерието на 6 май.


За първи път в историята на новата българска държава начело на армията застава и представител на Военноморските сили. По думите на министър Найденов това е висока оценка за професионалните качества на новия началник на отбраната вицеадмирал Николов.


Най-мащабната в последните години промяна във висшето офицерство министърът на отбраната обясни с изтичането на мандата на част от командирите и с достигането на пределна възраст на други от тях.


„От 35 позиции, подлежащи на ротация, 23 се променят. Седемнадесет висши офицери са повишени в звание, девет са новите генерали. С това не се увеличава общия им брой - той остава 32, тъй като останалите се освобождават от военна служба", заключи Найденов.