19min.bg

Измамите с ДДС започнали веднага след въвеждането му

Измамите с ДДС водят началото си непосредствено след въвеждането на данъка, което дава основание да се предположи, че организираната престъпност е била добре подготвена за този нов вид „дейност“ според БГНЕС. За да достигне до внушителните мащаби от „усвояване“ на около 1.5 млрд. лв. годишно.


Това заяви пред БГНЕС бившия директор на Бюрото на финансова разузнаване Николай Иванов. Той съобщи, че първите сигнали за ДДС измами са постъпили непосредствено след неговото създаване, за да достигнат около 50 в края на 2001 г. Именно тогава за първи път беше създадена четиристранна работна група с участието на прокуратурата, МВР и данъчните служби за разкриване и доказване на мащабни ДДС измами. От отчетите на финансовото разузнаване след 2001 г. е видно, че ДДС измамите не са сред приоритетите на директора на финансовото разузнаване Пламен Киров, твърди Иванов. Според него в момента се използват се кухи понятия като „източване на ДДС“, „неправомерно усвояване на данъчен кредит“ и т.н. Разкриването, проследяването и доказването на ДДС измамите е затруднено и от обстоятелството, че става въпрос за създаването на фиктивен данък, който в края на веригата се превръща в реална кражба от бюджета. Ако при наркотрафика дрогата може да бъде заловена, то при ДДС-то органите за противодействие често се борят с фантомни фирми и издадените от тяхно име документи, а доказването на връзки по дългите вериги е почти невъзможно, твърди бившият директор на Бюрото за финансово разузнаване. Ако държавата иска да покаже, че е заинтересована парите на данъкоплатците да не отиват в престъпния свят или в партийни каси, тя би следвало да предприеме усилия за ограничаване на инструментите, използвани за ДДС измамите. Трябва да се предприемат както административни, така и наказателни мерки за минимизиране на възможностите за регистриране на фирми-фантоми, ограничаване на кешовите разплащания и недопускането на „кухи“ обороти, генериращи фиктивно ДДС, твърди Иванов.
Николай Иванов в момента ръководи консултантска фирма, която обучава служителите на банки за превенция на пране на пари.