19min.bg

Изпитанието на МБР Сармат не е заплаха и Москва е уведомила САЩ предварително: Пентагонът

Изстрелването от Русия на новата междуконтинентална балистична ракета (МБР) RS-28 Sarmat е било рутинно изпитание и не е представлявало заплаха за САЩ, съобщи Пентагонът пред репортери. Това не беше и изненада, тъй като Москва предварително уведоми САЩ съгласно условията на все още съществуващия договор за контрол на въоръженията.




"Русия надлежно е уведомила САЩ в съответствие със задълженията си по договора "Нов старт", че планира да изпита тази МБР", заяви говорителят на Пентагона Джон Кърби пред репортери в сряда следобед, като добави, че тестът е бил рутинен и Министерството на отбраната на САЩ го смята за "не представляващ заплаха".


 


Новата ракета беше изстреляна от военния космодрум Плесецк в сряда сутринта, а руският президент Владимир Путин нарече това "събитие от голямо значение" за страната.



"Това наистина уникално оръжие ще укрепи потенциала на нашите въоръжени сили, ще гарантира надеждно сигурността на Русия от външни заплахи и ще даде отсрочка на онези, които се опитват да ни заплашват в разгара на бясна агресивна реторика", заяви Путин.


 


Новата ракета е способна да пробие всички съвременни защити и дълго време няма да има аналог никъде по света, добави руският президент.




Изпитателната ракета стартира от Плесецк и прелетя през цялата територия на Русия, преди да се приземи в определената целева зона на полуостров Камчатка в Далечния изток. Очаква се изпитанията на "Сармат" да приключат до края на тази година, след което той официално ще влезе на въоръжение в стратегическите ракетни сили на Русия.


 


 Предназначен да замени съществуващите МБР Р-36 "Воевода", "Сармат" може да носи повече оръжия и да бъде оборудван с новите хиперзвукови глави, се казва в изявление на руското министерство на отбраната за изстрелването.