19min.bg

Иззеха материали за падналия Боинг на тв екип от Холандия от Донбас на летището в Амстердам

Незаконно бяха иззети материали на холандски тв екип, завръщаш се от заснемане на репортаж в Донбас, още на летището в Амстердам, съобщи единият член на тима Стефан Бек. Журналистите са разследвали падането на малайския Боинг през лятото на 2014 г., което стана повод за въвеждането на санкции срещу Русия, разширени от Барак Обама, буквално 10 дни преди края на президентството му.
Екипът не само е заснел много интервюта с очевидци, но си е взел за спомен и останки от падналия самолет, които още се търкалят в полята на Източна Украйна. За разлика от комисията по разследване на катастрофата, която и досега не е посещавала мястото на събитието, по което дава мнение и събира информация не от първа ръка и с очите си, а от прочетено и дочуто в медиите.



Изземането на материалите, освен незаконно, е и изненадващо, тъй като екипът е уведомил още преди заминаването си Външното министерство на Холандия за командировката и нейните цели. В този смисъл, Съюзът на журналистите в страната бързо и рязко възрази против действията на полицията и след часове част от отнетото без документ и протокол, беше върнато на екипа. Журналистите обаче се опасяват, че част от притежанията им остават във властите и могат да бъдат манипулирани, а на далите интервю за холандските медии да се случат неприятности в незаконните затвори на украинските тайни служби, които, апропо, за разлика от руските са част от международната комисия по разследването.



Тя отказва да вземе под внимание и доказателствата на производителите на оръжието, с което се предполага, че е свален самолета, защото те недвусмислено посочват посоката, откъдето идват изстрелите по машината – от украинска територия. От своя страна, Киев нито дава записите на ръководителите на въздушното движение от деня на инцидента, нито обяснява по каква причина международен полет е насочен към район, където са се водели бойни действия по същото време.



Всъщност, те не са и престанали, въпреки Минските споразумения. Киев обстреля по над 300 пъти Донбас дори във всеки от дните на коледните празници и то със забранените според подкрепените с подписите на Меркел, Оланд и Путин тежки оръжия, които трябваше още преди година да са оттеглени от зоната на конфликта
, но това бе сторено само от самообявилите се Донцека и Луганска република.