19min.media

Кабинетът бетонира Цв.Бориславова и курортите

„Докато говори за разследване на криминалната приватизация, кабинетът я узаконява”, гневно алармират в своя позиция природозащитните организации, обединени в коалицията За да остане природа в България. Повод за реакцията им, разпространена в интернет и на сайта им, са приетите от кабинета скандални проектопромени в закона за туризма.


Според екозащитниците, "с тях се извършва скрита приватизация като се подаряват публични земи за вечни времена. В държавни и общински гори пък ще може да се строи инфраструктура, без да се променя предназначението на земята или да се минават съгласувателни процедури, задължителни за всички други фирми и граждани. Всичко това ще става без търг и конкурс”.


Коалицията припомня, че през 2012 година беше направен опит същите текстове да бъдат прокарани през Закона за горите. Тогава хиляди хора блокираха в три поредни вечери Орлов мост.


Вносителят - Министерството на туризма посочва, че спорните промени, появили се изневиделица и в нарушение на изискванията за общестевни консултации, са инициирани от курортен комплекс Пампорово. От Министерството отрекоха да имат текстове за ски писти и земеделски земи.



Припомняме, че 19 минути писа още преди 4 години, че собственик на 84% от акциите на дружеството е Цветелина Бориславова. Предупредихме също така, че тогава започнаха поголовно да се секат и унищожават „многовековни дървета в най-красивата ни планина Родопите, за да изградят нови ски писти и лифтове в едноименния курорт. Изграждащият се нов лифт е от местността Двата моста до връх Снежанка”. Тогава все още зелените мълчаха.


Сега пишат:


„Седмица, след като министър от кабинета Борисов подаде оставка заради сключване на договори със зет си, правителството извършва действия, които биха довели до облагодетелстване на свързано с премиера лице. Това е в състояние да компрометира България в навечерието на поемането на председателството на Съвета на ЕС.


Нещо повече, само преди два дни премиерът Борисов заговори за разследване на „криминалната приватизация“, а вчера със специален закон увеличава приватизираните активи без дори да търси минимално плащане за тях. На практика, със задна дата се прехвърлят вещни права, за които никога не е била плащана цена или минавана процедура. Това не само лишава държавата от възможността да получи такси или приход, не само подарява завинаги обществени ресурси на монополни структури, но и отваря широко вратата за нови беззакония, изпращайки сигнал, че всичко рано или късно ще бъде узаконено", се казва още в становището.