19min.bg

Кабинетът отлага спорния закон за горивата


Правителството ще предложи на Народното събрание да удължи срока за влизане в сила на закона за горивата до 1 юли. Това съобщи на брифинг в Министерския съвет министърът на икономиката Емил Караниколов. Правителственото предложение идва след като собственици и служители на малки бензиностанции в цялата страна заплашиха с безсрочни протести. Преди това изпълнителната власт изглеждаше готова да прилага закона: Министерството на икономиката беше пуснало за съгласуване проектонаредбата към него, като дори скъси наполовина обичайния срок за събиране на мнения, отбелязва "Дневник". Вчера министърът на икономиката обаче изненадващо заяви, че законът не бил съгласуван с ведомството.

Законът за административното регулиране на икономическите дейности, свързани с нефт и продукти от нефтен произход, е приет през юли 2018 г. и трябваше да влезе в сила на 28 януари. Срещу него обаче протестират дребните фирми от бранша, според които той затруднява бизнеса им в полза на големите компании.

Основен вносител на законопроекта беше депутатът от "Обединените патриоти" Емил Димитров - Ревизоро, по инициатива на Българската петролна и газова асоциация, обединяваща големите вериги бензиностанции и нефтената рафинерия "Лукойл Нефтохим". В хода на обсъждането се стигна до конфликт в коалицията на Патриотите след като в подкрепа на дребните участници на пазара се изказа лидерът на НФСБ и вицепремиер по това време Валери Симеонов.

Вносителите мотивираха новите разпоредби с необходимостта от изсветляване на пазара. И макар че в хода на дискусията в Народното събрание част от най-рестриктивните текстове бяха смекчени, сдружението на дребните търговци продължава да възразява срещу разпоредбите, между които изискване за уставен капитал от 1 млн. лв. и банкова гаранция за всяка бензиностанция от 20 хил. лв. Те очакват масови фалити и обявиха готовност да излязат на масови протести по примера на "жълтите жилетки" във Франция и Белгия.

Вчера омбудсманът Мая Манолова поиска от Конституционния съд да прецени дали законът не противоречи на конституцията.



Снимка: БТА