19min.bg

Кабинетът планира облекчения за бизнеса и нова данъчна политика

Регистрация на бизнес за три дни при минимални разходи и ангажимент за издаване на всички лицензи и разрешителни до месец, вдигане на прага за регистрация по ДДС на 200 хил. лв, освобождаване на микропредприятията от годишни финансови одити и въвеждане на финансов омбудсман за фалитите на фирмите. Това са част от икономическите мерки, набелязани от кабинета "Борисов" в управленската му програма до 2018 г., предава медиапул.


Сред финансовите мерки са вече дискутираното въвеждане на данък върху търговията с акции, нов модел на данъчна политика и обединяване на Националната агенция за приходите (НАП) и Агенция "Митници", което явно няма да стартира от началото на 2015 г., както бе планирано, а ще стане след по-задълбочен анализ.


В програмата е отбелязано, че текущо 70% от предприятията декларират обороти под 50 хил. лв при среден оборот на микропредприятията 150 хил. лв. Затова прагът за регистрация на фирма по ДДС ще се вдигне на 200 хил. лв. Мярката ще обхване допълнително 55 хил. предприятия и ще спести около 500 млн. лв. на бизнеса, посочва правителството.


Предвижда се също всички микропредприятия, които не са публични АД, да бъдат освободени от годишен финансов одит. От мярката ще се възползват около 24 хил. такива фирми, които ще икономисат 40 млн. лв. Фалиралите предприемачи не по тяхна вина пък ще имат възможност да изплатят задълженията си в рамките на три години.


Ще се направи и трети план за намаляване на административната тежест за бизнеса (2015-2017 г.), с който ще се опростят 40 задължения за информиране и бизнесът ще спести 100 млн. лв.


В управленската програма не е записано кога ще се въведе новият данък върху операциите на капиталовите пазари, както и каква ще е ставката му.