19min.bg

Как 5 млн. евро и хиляди кубически метри фекални води изтекоха във Варненското езеро

    Между 6 и 8 хил. куб.м силно замърсени фекални води се изливат всеки ден във Варненското езеро от скъсан тръбопровод


    Тръбата не е била вкопана в дъното на езерото, както е било предвидено в проекта за изграждането й на стойност 5 млн. евро.


    За ремонта са необходими 1.3 млн. лв., но няма яснота нито кой, нито кога ще го извърши.



Всички отпадни води от фекалната канализация на варненския кв. "Аспарухово" с над 27 хил. жители месеци наред се изливат безконтролно във Варненското езеро. Това показа проверка на "Дневник" по сигнал за авария с подводния тръбопровод, който свързва квартала с пречиствателната станция в с. Тополи. Заради разнопосочната информация, която дават институциите, ангажирани със случая, точните мащаби на замърсяването остават тайна. Причините, довели до него - също.




Собственик на тръбопровода е община Варна, а негов оператор - местното ВиК дружество. Според директора му Валентин Вълканов количеството на фекалните води, които изтичат във Варненското езеро, е между 6 и 8 хил. куб.м дневно. Информацията за това



колко дълго продължава замърсяването



е твърде противоречива.



Пред "Дневник" Вълканов обясни, че аварията е била забелязана през октомври м.г. Според него тя станала видима едва когато в участък от езерото започнали да се събират ята гларуси заради внезапното струпване на голямо количество риба.



От местната администрация във Варна обаче твърдят друго - че замърсяването е започнало доста по-рано. "Информация за възникнал дефект на транспортиращ водопровод е подадена от "ВиК - Варна" ООД на 20 август 2019 г., съобщиха от там в отговор на въпроси, зададени от "Дневник".



Трета версия, съвършено различна от предходните две, има Министерството на околната среда и водите. В писмен отговор на зададените въпроси от там съобщиха, че нямат информация за точната дата, на която е настъпила аварията. Тя станала очевидна чак когато било установено, че фекалните води от помпената инсталация в кв. "Аспарухово" изобщо не стигат до пречиствателната станция за отпадни води на Варна в с. Тополи. От отговорите на екоминистерството не става ясно кой точно е установил, че нещо с тръбата, прекосяваща езерото, не е наред.



Пак в отговор на въпроси, зададени от "Дневник", от екоминистерството признаха, че не знаят какво е количеството на канализационната вода, която се е изляла във Варненското езеро от началото на аварията до сега. А така и



мащабът на замърсяването остава неясен или запазен в тайна.