Как БСП и Доброто ни оставиха без пари за ремонт и строеж на пътища със закон
Вместо да приемат поправки в 14-те закона, необходими, за да усвоим още 10 млрд. лв. от Плана на ЕС, в последния си работен ден депутатите приеха промени в Закона за движение по пътищата, които рязко ще намалят парите за строителство и ремонт на ... пътища. Създадоха условия голям процент от превозвачите и от шофьорите да не си плащат пътните такси. А заедно с това и удивителен прецедент, че за едно провинение могат да се плащат максимум 3 глоби. Докато примерно за други нарушения на пътя всеки път биваме глобявани. Цената на депутатското творчество ще бъде стотици милиони годишно, които ще плати бедният данъкоплатец.
По предложение на БСП, направено от разследвания преди време за купуване на гласове и иначе безгласен в парламента, освен когато е на градус Манол Генов, превозвачите вече ще могат да карат по пътищата, без да са включили устройство за отчитане на изминатото разстояние или без да са въвели карта. Освен на отчитането на пътните такси, това ще попречи и на сега възможното проследяване на недекларирани товари, което става през тола и носи милиони от мита и акцизи на хазната. Тъй като устройствата са изключени, няма как да се отчете кой откъде е минал, понеже става „невидим” за системата.
Превозвачите, на които по неясни причини служебното правителство отсрочи от 1 януари евентуално за 1 юли плащането на по-високи такси за ползване на пътищата, масово ще карат без бордови устройства и ще казват: ако ме хванат – хванат. Защото законодателите вмениха не на тях, а на операторите на системата задължението да сочат изминатите разстояния и то в 3-дневен срок.
Защо това е важно за всеки?
Защото България е единствената страна, където тежките машини – камиони, ТИР-ове автобуси, увреждат пътната мрежа, но поемат по-малко от половината разходи за строежа и поддържането, докато близо 2/3 остават за сметка на леките автомобили и техните собственици.
Което не плащат автопревозвачите за българските магистрали и пътища, нищо че с готовност отчитат пъти повече пари на км за ползване на мрежата в другите държави, остава за сметка на всички ни. Защото, ако не се събере от пътните такси, сумата идва през преките и косвените ни данъци. Или без друго безобразната пътна мрежа ще бъде оставена съвсем без ремонти, поддръжка и ново строителство.
Както можем да се сетим, каквото и да ни говорят БСП и Силите на доброто, които гласуваха тази промяна в закона, става дума за пари. Вероятно субсидиите от джоба на данъкоплатеца не стигат на определин партии и се налага да намират и други пътища за финансиране?
Още по-неприятното, което напомни бившият регионален министър и