19min.bg

Как да не ни измамят на Black Friday?

01/04

Black Friday или както е в превод „Черен петък“ вече има своята трайна почва и у нас. За съжаление, за разлика от Западна Европа и САЩ, тук „големи отстъпки“ са всъщност откровена измама за потребителите.
Още по-лошо е, че компаниите вече буквално предвиждат и глобите от Комисията за защита на потребителите, разбирайте - отчетени са в цената като разход още преди да са ги глобили.
Една от най-омразните, отвратителни и неетични практики, които масово се наблюдават в магазините в България, без значение онлайн или офлайн, е добре познатото надуване на цените седмица преди последния петък на ноември (тогава се провежда глобално Black Friday).
Целта е после съответният магазин да се похвали с 50 и дори 75% отстъпка, която практически е измама спрямо клиента, тъй като не е от реалната цена, а от надутата предварително.
Как да видим с колко ни лъжат за Black Friday
Ще ви покажа няколко лесни начина да проверите цената на дадена стока преди нейното увеличение.
Умишлено пазих статията за последния момент, защото като SEO експерт знам как методите тук могат да не сработят при достатъчно интелект от страна на хората, занимаващи се с онлайн маркетинг за съответните нелоялни магазини и вие потребителите да не можете да направите подобна справка.
*Всички примери по-долу ще бъдат с конкретен магазин на Emаg – причината е, че се опитаха да патентоват името „черен петък“ и както добре знаем – всичко се връща. Харесали сме си и конкретен продукт – модел съдомиялна машина Hansa ZIM676H, която е увеличена с около 120лв преди няколко дни, за да бъде свалена в конкретен момент, а в нашия случай в течение на BlackFriday кампанията. В деня на „великите отстъпки“ можете да разгледате и каква ще е разликата (имайте предвид, че вероятно посоченият онлайн магазин ще реагира бързо, но не може да покрие всичко нали :))
…с малко помощ от Google.bg
Търсачките в Интернет работят на принципа на събиране, сортиране и класиране на информацията в резултатите си. Т.нар. събиране е по-познато като индексиране на съдържанието, разбирайте, че това е начина по който Google и другите търсещи машини разбират новата информация или актуализацията на вече съществуваща такава.
За наше щастие Google поддържа версия на страницата в един сайт в моментното състояние, както я е видял индексиращия бот. Чудесно е разбира се, че можем да получим и информация кога се е случило въпросното събитие.
Нека преминем към реалната практика, за да ви стане максимално ясен целият процес.
Стъпка 1: Вече сте си харесали продукт (в нашия случай Hаnsa ZIM676H от конкретния онлайн магазин);


Стъпка 2: Копирайте цялото име на съответния продукт;


 


Стъпка 3: Отворете Google.bg;
Стъпка 4: Поставете името на продукта в търсачката и натиснете бутона за търсене;


Стъпка 5: В рамките на първа страница с резултатите в Google ще откриете този продукт от същия магазин на оригиналния адрес (няма да задълбавам в SEO науката, за да не стане малко по-сложно за обикновения човек). Важно е да копирате абсолютно цялото име, за да откриете сайта, иначе ще бъде по-трудно да го откриете.


 



Стъпка 6: Вече сте забелязали малката стреличка, която посочихме по-горе на снимката. Кликнете върху нея и ще видите надпис „Кеширана версия“ (Cached). Кликнете върху надписа;


 


Стъпка 7: Отваря се последната известна версия на съдържанието за търсачката Google и нейния индексиращ робот. Датата е от момента на минаване на бота през сайта и е запаметена като конкретен параметър от Google(ще я видите до секундата на следващата снимка).  Често ще откриете съществени разлики в съдържанието, за които ботът все още не знае, защото не е обходил страницата от датата, посочена от Google. В нашия случай една от промените, които Google все още не открил, е изменението на цената и поради тази причина той пази старата, което пък е идеално за нашите цели.


 


 


Заключение



Вече знаете, че продуктът е надут с цели 120лв. Остава ви да гледате цирка, когато