19min.bg

Как краят на комунизма създаде източноевропейските милиардери?


Те притежават яхти и футболни отбори, общуват с филмови звезди и се месят в политиката, контролират огромни богатства, а понякога и бъдещето на своите страни.

А само допреди едно поколение те дори не съществуваха. Олигарси, милиардери и бизнес магнати се появиха в Източна Европа след разпада на комунизма, когато централно планираните икономики отстъпиха на отворените пазари, пише Bloomberg.

През 1989 г. стана ясно, че няма връщане назад. Когато оковите на комунизма паднаха, страните от т.нар. Източен блок навлязоха в новия свят. С него дойде поколението на новите магнати и олигарси от Алмати до Прага, от Москва до Загреб. Мнозина от тях се превърнаха в легенди заради екстравагантния си начин на живот или политическото влияние. И дори след десетилетия списъкът с най-богатите хора в региона все още има съветски привкус.

Половината от най-богатите хора в Източна Европа са от групи, близки до властта по време на комунизма, облагодетелствани от приватизацията. Останалите милиардери са рядкост, по-бедни и най-често от страните с по-малко ресурси и по-слаби политически.

Късните 80 години на миналия век

Ранните птици

Икономическият спад беше основната движеща сила зад политическите премени - през 80-те години на миналия век много държави се оказаха принудени да се откажат от социалистическите програми или да изпаднат в дълбоки дългове, за да продължат да ги следват. С наближаването на края на десетилетието се появиха тесни възможности за частни инвеститори, които се възползваха от изпадналите в дългове правителства. Процесът до голяма степен беше непланиран и неструктуруран.

Петр Келнер, Чехия

Нетно богатство: 12,8 млрд. долара

Роден в Чехословакия през 1964 г. Келнер учи икономика и продава копирни машини Ricoh малко след падането на Комунистическата партия през 1989 г. Животът му се променя, когато новата капиталистическа страна започва да продава активи в уникална схема: тя предлага ваучери на обществото, които могат да се разменят за дялове в компании. За да има предимство, Келнер и негов партньор през 1991 г. основават PPF Group, в която сега той има контрол от около 99%.

Използвайки ваучери и заеми, PPF започва да трупа активи и изгражда 20-процентен дял