19min.bg

Kак се заграбва общински имот – схемата, заради която беше осъден ЧСИ

Сложна схема, чрез която е заграбен общински имот край морето, разкриват мотивите на Бургаския окръжен съд за присъдата на частния съдебен изпълнител от града Тотко Колев. За действията си, допринесли 65 дка общинска гора в Емона да се окажат частна собственост, той беше осъден на година и половина условно с три години изпитателен срок, съобщава news.lex.bg.

Присъдата беше произнесена още в началото на годината, но едва наскоро бяха обявени мотивите за нея, в които съдът чертае схемата, която е установил с доказателствата по делото.

Един шофьор, един ел. техник и полъх от делото „Килърите“

Всичко започва с един шофьор и един ел. техник, които се оказват в ролята на длъжник и взискател по изпълнително дело. Двамата работели във фирма, собственост на осъдения впоследствие на доживотен затвор по делото „Килърите“ бизнесмен Георги Вълев.

През 2007 г. шофьорът Бисер подписал запис на заповед, че дължи 61 000 лв. на ел. техника Илия. „Двамата не са имали реални парични задължения един към друг“, пише съдия Георги Пепеляшев в мотивите си. Въз основа на фиктивния запис на заповед обаче Илия осъжда Бисер да му плати над 67 000 лв. (толкова става сумата с лихвите).

По това време Георги Вълев бил клиент на адвокатите Пламен Луков и Петър Лупов (убит през 2009 г. от групата на „Килърите“). Бизнесменът ги попитал дали имат познат ЧСИ заради негови изпълнителни дела, които буксували, както и заради неуреден дълг между двама негови служители. Адвокат Луков познавал Тотко Колев.

Така Луков подал до Тотко Колев молба от името на кредитора ел. техник за завеждане на изпълнително дело срещу шофьора Бисер. В молбата бил посочен способ на изпълнение – опис и оценка на нива, намираща се в землището на несебърското с. Емона, без други подробности за имота.

Длъжникът Бисер никога не е притежавал имот в землището на Емона.

На 10 декември 2007 г. Тотко Колев образувал изпълнителното дело. Още на следващия ден изпратил стандартните запитвания до НАП, Агенцията за държавни вземания, Службите по вписванията в Бургас и Несебър и КАТ. „Липсва отговор от Служба вписвания – Несебър и от Служба вписвания – Бургас“, констатира съдът.

Тотко Колев изпратил и призовка за доброволно изпълнение до шофьора длъжник. В нея не бил описан начинът на принудително изпълнение, нито имуществото, към което ще бъде насочено то. Съответно ЧСИ не изпратил писмо за налагане на възбрана върху все още неиндивидуализирания по никакъв начин имот.

Призовката обаче не била връчена на бургаския адрес, който бил даден по делото и