19min.bg

Калпав закон допуска да ни тровят хляба с амониева силитра

Сериозни пропуски в Закона за храните и особено за разноса и продажбата на хляб може да доведат до смърт. За това алармира председателят на УС на Националния браншови съюз на хлебарите и сладкарите Мариана Кукушева в "Денят започва" по БНТ. Тя постави въпроса, къде са контролните органи и дали има наказани за нарушения.

Според нея при легалните производители има сериозен вътрешнофирмен контрол за качеството на произвеждания хляб. Случващото се в момента с хляба Марияна Кукушева обяснява с поправка през 2010 г. Тогава законът за храните е променен в посока “врата в поле”. Тя заяви, че в момента хлябът може да бъде транспортиран с 1 конска сила - каруца и подчерта, че България все още не е изградила регистър на транспортните средства на хляб.


"Сега работим по промяна на Закона за харните, който беше ремонтиран през 2010 г. До тогава се изискваше акт 16 , удостоверение за търпимост и за преместваем обект. От 2010 г. това изискване не съществува. Значи всяко тенекиено съоръжение, достатъчно е да е с варосани стени може да продава хляб. И няма да са виновни инспекторите. Защото всеки може да забърка нещо, което става за ядене и да го продава.  България още няма нормативен акт за регистър на превозните средства за хляб, пасти и др. Ако някой кара амониева силитра в буса в допир до хляба, трябва ли да чакаме да има смъртни случаи? Или тогава да обявим, че хлябът е заразен, при положение, че само той минава на печене на 380 градуса", обясни Кукушева. Тя иска да има промяна и в контролиращите институции. "Работното време на проверяващите инспектори да е това, в което се произвежда хляба - през нощта", категорична е Кукушева.