Караянчева: Замразяването на депутатските заплати е популизъм
Актуализацията на депутатските заплати влиза в сила от 1 май, а не от 1 април. Не може популизъм по време на криза. Това каза председателят на парламента Цвета Караянчева по бТВ за идеята за замаразяване на депутатските заплати, които се увеличават, заради скока на средната заплата в обществения сектор за последното тримесечие.
"Замразяването им в момента не би било добър ход, защото има заплати, които са базирани на по-висока тримесечна ставка", обясни Караянчева. Припомняме, че докато в Сърбия депутатите се оставиха по своя воля без заплати, а в Македония народните представители, министри и премиерът минаха на минимална работна заплата, не на шега, българските им колеги си вдигат възнагражденията.
Според нея по-работещият вариант е народните представители да даряват средства за различни каузи. “Очаква се намаляване на заплатите в следващите месеци и замразяването им в момента означава, че те ще останат на по-високо ниво”, заяви Караянчева. Тя каза, че в групата на ГЕРБ в парламента са решили 1/3 от заплатите да се даряват по регионите, където са избрани народните представители.
Тя заяви, че парите за тестовете на депутати от ГЕРБ за коронавирус, които бяха направени вчера, ще бъдат дадени от партията като дарение на болницата, където са направени.
Цвета Караянчева добави, че председателят на ПГ на ГЕРБ Даниела Дариткова и депутатката от партията Даниела Малешкова, за които днес следобед стана ясно, че са заразени с COVID-19, се чувстват добре. Двете ще останат под домашна карантина 28 дни. Тя има информацията, че д-р Хасан Адемов (ДПС), който е първият заразен депутат, се възстановява.
Председателят на парламента съобщи, че са тествани всички депутати и се очакват резултатите на още около 30 народни представители.
Очакваме още положителни проби, призна Караянчева и добави, че кръгът на контактите на всеки заразен ще бъде проследен.
Караянчева обясни и как ще процедира парламентът в положение на пандаемия. Регистрацията на депутатите ще е от 8 до 9 часа. “Дебатите ще се водят само от няколко представители от парламентарните групи. При гласуването ще се допускат по 70-80 депутати в залата, които ще дадат вота си, ще излязат и ще влезе другата група. Мисля, че това са добри мерки”, каза Цвета Караянчева.