19min.bg

Касичката ДКК. Как се става милионер, ако си прокурорски свидетел

Автор: Свободна Европа


Държавата е платила над 24 млн. лева на малко частно дружество. Нататък парите са продължили към фирми, между които има нещо общо: те са свързани със свидетели на прокуратурата по едно от най-гръмките й дела - това за КТБ.

Парите са били платени с неясни аргументи от Държавната консолидационна компания (ДКК), която през лятото беше проверявана от работна група към Министерството на икономиката.

Според документи, с които Свободна Европа разполага, ДКК е сключила договор за изкупуване на вземания, за които няма достатъчно обезпечения. Това означава, че съществува сериозен риск държавата да загуби тези пари.

От ДКК отхвърлиха подозренията за нередност. Те казаха за Свободна Европа, че са се ръководили от "основната цел на ДКК – да оздравява и да развива дружества".

Тази държавна компания се контролира от Министерството на икономиката. Оттам не изпратиха отговори на въпросите на Свободна Европа.

Милионите са стигнали до частните дружества по силата на договори за цесии. Така се казват договорите за купуване на вземания.

Пример за цесия е случай, в който фирмата Х дължи 100 лева на банка, а фирмата Y купува това задължение за 50 лева. След това фирмата Y е тази, която си търси парите от Х. Накрая нейната печалба ще бъде равна на всичко, което успее да събере над платената сума.

Договорите за цесии са регламентирани и за тях има правила.

Сложната дума "цесия", съчетана с дългата история на движението на парите, затруднява проследяването на целия сюжет, в който е намесена държавната ДКК и зрелищният фалит на една от най-големите български банки.
Всичко тръгва от фалита на КТБ

Тази история започва още през 2014 г., когато беше затворена Корпоративна търговска банка (КТБ). Към тази дата това е четвъртата по големина банка в България и нейният фалит е най-големият в историята на страната.

"Отписаните активи са на стойност от 4.22 млрд лв., което се равнява на около 5% от годишния национален доход. Приведено към размера на икономиката на САЩ, това би се равнявало на близо трилион долара", пише в съвместното разследване на няколко неправителствени организации, озаглавено KTB Files.

Делото за фалита на КТБ беше поверено на Иван Гешев, който по-късно беше избран за главен прокурор. Няколко журналистически разследвания уличиха прокуратурата в това, че работи избирателно по делото и не провежда разпити на ключови свидетели.
Депутатът от ДПС Делян Пеевски.

Непосредствено след затварянето на КТБ през 2014 г. започва и битката за преразпределяне на активите на банката. Това се случва по различни начини. Един от тях е изкупуването на вземания (т.нар. цесии).

Това е един от начините, по който могат да се овладеят атрактивни активи на изгодна цена - когато превърнеш някого в твой длъжник.
Късметът за сделка с държавата

Един от основните играчи в сегашната история е частната фирма “Малаз”. Това е малка компания, занимаваща се с продажба и издаване на книги. Регистрирана е с 20 лв. капитал. Финансовите й резултати през годините са скромни и се движат между 1000 лв. загуба и 1000 лв. печалба за година.

През януари 2017 г. малкото дружество “Малаз” успява да сключи сделката на