19min.bg

Кьовеши окончателно отхвърли 4 от 10-те предложения за български европрокурори


Ръководената от румънката Лаура Кьовеши Европейска прокуратура окончателно отхвърли четирима от седмината български кандидати за институцията, за които в началото на март поиска допълнителна информация. Те „не отговарят на всички критерии за допустимост“, става ясно от кратко официално съобщение, публикувано в сряда вечерта, предаде Свободна Европа.
Прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет (ВСС) излъчи в средата на февруари десетима кандидати за български делегирани прокурори в новия европейски разследащ орган след изслушване на общо 31 явили се желаещи. Четирима от първоначално подалите заявления се отказаха още преди изслушването.
Впоследствие Европейската прокуратурата изпрати до София официално писмо, с което поиска допълнителна информация за седмина от тях. Това провокира учудване сред мнозинството от членовете на Прокурорската колегия на ВСС, но те все пак предоставиха поисканата информация. Каква точно е тя обаче не беше обявено, защото по думите на главния прокурор Иван Гешев има конфиденциален характер.
Тогава началникът на кабинета на Кьовеши Милан Ярон коментира пред онлайн изданието EURACTIV, че „това е ясен знак, че не сме доволни от предложените кандидатури“. По думите му „в писмото на Европейския прокурор се казва ясно, че българската страна трябва да номинира хора със съответния опит и отговарящи на всички изисквания за независимост и морален интегритет“.
Две седмици по-късно Лаура Кьовеши обясни лично забележките на институцията към седмината български кандидатури по време на онлайн съвещание с участието на нашата представителка в Колегията на Европрокуратурата Теодора Георгиева.
Сега става ясно, че трима от тях все пак са одобрени за работата. Това са Светлана Шопова-Колева от Софийската градска прокуратура, Димитър Беличев от Пловдивската окръжна прокуратура и Бойко Калфин от Окръжната прокуратура в Кюстендил, съобщава Медиапул. Имената на отхвърлените кандидати не се споменават.
Европейската прокуратура е независим орган на Европейския съюз, чиято цел е да разследва и да обвинява пред съда заподозрени за престъпления, свързани с европейския бюджет. Става дума за измами, корупция и трансгранични операции за източване на ДДС на стойност над 10 млн. евро. Досега тези престъпления можеха да бъдат преследвани само от националните прокуратури на 27-те страни членки.
Всяка от 22-те държави в ЕС, подкрепили създаването на новия разследващ орган, номинира свои делегирани прокурори, които продължават да работят в съответната страна, но вече са и под ръководството на Кьовеши.