19min.media

Кирилов: Няма да има санкции за медици, отказали да лекуват пациенти с коронавирус



Министърът на правосъдието Данаил Кирилов потвърди в сутрешния блок на БНТ, че ще отпадне текстът, който предвиждаше санкции за медиците, които откажат да лекуват пациенти с коронавирус. В закона остава текст, който предвижда до 3 години затвор и глоба до 10 хиляди лева за разпространение на невярна информация за болестта.

"Ако се приеме това предложение, което също беше предмет на сериозно обсъждане, би следвало разпространението на невярна информация за разпространение на зараза да се инкриминира, тоест да подлежи на наказателно преследване. Предвидили сме да не може да се налагат запори върху банкови сметки които обхващат приход от трудово правоотношение, както и такива средства, които биха послужили за издръжка", каза Данаил Кирилов.

Министър на правосъдието подчерта, че Законът за извънредното положение не урежда нови мерки в частта противоепидемиологични мерки. "В тази част късно снощи в работната група постигнахме консенсус и ще препратим изцяло материята към изпълнителните правомощия на министъра на здравеопазването без казуистично да изброяваме всички действия, които са забранени или са ограничени. По силата на закона за здравето имаше тези правомощия до толкова до колкото в обществото не може да има дебат дали се ограничават права на личността и дали това са основни права, които не би следвало да се ограничават, съгласно Конституцията", обясни Кирилов.

По думите му, са наложителни по-строгите мерки. "Смятам, че засега има известно овладяване на скока на случаите, но не бива това да ни успокоява, напротив, както каза и ген. Мутафчийски, ние сме в предверието на големия скок на кривата с увеличаване на броя на заразените, така че трябва да сме пределно внимателно и пределно стриктни при изпълнение на всички разпоредени мерки", каза Кирилов.
    Фабриките, които произвеждат парфюм и грим за марки като Christian Dior и Givenchy, ще правят дезифектанти за ръцете от понеделник.

    Франция затвори своите ресторанти, кафенета и магазини в опит да се пребори с вируса, който зарази над 156 000 души по целия свят и убил най-малко 5 833.