Кислородът е на изчерпване, докато търсенето на подводницата Титан навлиза в критична фаза
Според някои експерти количеството кислород в изчезналия подводен апарат с петима души на борда се превръща в жизненоважен въпрос, тъй като в северната част на Атлантическия океан се придвижва все по-модерно оборудване в рамките на сложната международна операция по издирване, която сега е в най-критичния си момент.
Потопяемият апарат "Титан" започва всяко пътуване за изследване на останките на "Титаник" с приблизително 96-часова поддръжка на живота и е в неизвестност от неделя сутринта, което определя четвъртък сутринта като ключова цел за намирането на кораба и хората на борда.
Откритите във вторник и сряда шумове от под водата в огромната зона на търсене дават надежда за оцелели - но това е като да намериш игла в купа сено и времето е от съществено значение, казват експертите.
Вътре в 6.4- метровия подводен апарат с елементарно управление и без място за пътниците, екипажът е разполагал с "ограничени дажби" храна и вода, твърдят официални лица.
"Трябва да останем оптимисти и да се надяваме", заяви капитан Джейми Фредерик, координатор на реакцията в Първи район на бреговата охрана, по време на пресконференция в сряда.
Тъй като самолетите извършват претърсвания отгоре, а дистанционно управляемите апарати сондират под водата, броят на средствата в операцията по издирване се очаква да се удвои през следващите ден-два, каза Фредерик в сряда.
Според Фредерик зоната за търсене на изчезналия подводен апарат се простира около два пъти по-голяма от площта на Кънектикът на повърхността и се спуска на дълбочина до 2 мили и половина.
"Това ще бъде почти невъзможно. Нужно е чудо - но чудеса се случват", заяви пред CNN океанографът и експерт по търсене във вода Дейвид Гало.