19min.media

Китай и Индия пред война

Индийският министър – председател Нарендра Моди се закле, че ще отмъсти за 20-те свои войници, загинали в граничен сблъсък с китайски противници. Той обаче си остави заден ход, като обяви, че страшна участ и „жестоко наказание” за врага ще има при „следваща провокация”. Авторитарният премиер и близък приятел на Путин направи специално тв обръщение към нацията по този повод.


Русия отново ще вземе ролята на посредник, каквато има и в Близкия Изток, тъй като освен с Моди, властелинът на Кремъл е другар и с китайски президент Си.  


Сблъсъкът между представителите на армиите на двете най-населени страни в света стана в без друго спорния, но с Пакистан район Кашмир. Открай време и КНР, и Индия обявяват една негова долина за своя територия. Пакистан пък има цялата област за принадлежаща нему, понеже е населена с мюсюлмани. Напомняме, че проблемите с паметниците на Ганди във Великобритания през последните дни, чието сриване беше поискано, поради факта, че бил расист, идват именно от пакистанската диаспора на Острова.


Всъщност, именно англичаните разделят така границите при разпада на Британската империя, че отделят от Индия населените с мюсюлмани райони и образуват Пакистан, за да тлее конфликт, което и се случва повече от половин век.


Опасността за света е, че и трите държави са ядрени – КНР официално, а Пакистан и Индия неофициално.


След речта на Моди, китайското външно министерство обяви усилия за деескалация на напрежението в Кашмир.


По данни на Индия, жертвите на КНР при сблъсъка са 43 или над двойно повече от нейните. Пекин отрича. При последния сблъсък в района – но с Пакистан, твърденията на Делхи се оказаха силно преувеличени и Исламабад беше не само медиен, но и военен победител от кратката схватка.