19min.media

Китай изпрати първия граждански астронавт в космоса с изстрелването на Shenzhou-16

Във вторник Китай изпрати първия си граждански астронавт в орбита, като изстреля мисията "Шънчжоу-16" към своята космическа станция за второто завъртане на екипажа в орбита, отбелязвайки още една стъпка напред в амбициозната космическа програма на страната, предаде CNN.


Тримата астронавти на "Шънчжоу-16" излетяха от Центъра за изстрелване на спътници "Джукуан" в пустинята на китайската провинция Гансу в 9:31 ч. във вторник сутринта, като се отправиха към космическата станция "Тянгун" в орбита около Земята.


Екипажът - Дзин Хайпенг, Джу Янчжу и Гуи Хайчао - ще смени астронавтите от "Шънчжоу-15", които от ноември са в чужбина на току-що завършената китайска космическа станция "Тянгун", за да започне своя петмесечен престой на борда на станцията.


Това е петата пилотирана мисия на Китай до космическата станция от 2021 г. насам.


Екипажът на Шънчжоу-15 на борда на станцията беше сниман да наблюдава изстрелването на заместващия ги екипаж чрез пряко предаване. Очакваше се двата екипажа да се срещнат на станцията около 6,5 часа време след изстрелването, съобщиха държавните медии.


Сред екипажа на Шънчжоу-16 Гуи, професор в престижния китайски университет по аеронавтика Бейхан, който е провел постдокторантурата си в Канада, е първият китайски гражданин, който ще участва в космически полет. Всички останали астронавти са били членове на Китайската народноосвободителна армия.


Гуи ще управлява полезните товари за космически експерименти, а Дзин и Джу ще управляват космическия кораб и ще провеждат технически тестове, съобщи Китайската агенция за пилотирани космически полети (CMSA) на пресконференция в понеделник, на която представи екипажа.



Китайските астронавти за мисията "Шънчжоу-16", отляво надясно, Гуи Хайчао, Дзин Хайпенг и Джу Янчжу махат, докато пристигат за церемонията по изпращането им преди пилотираната космическа мисия в Центъра за изстрелване на спътници Джукуан в Северозападен Китай на 30 май 2023 г.


Командирът на мисията Дзин е космически ветеран, който е сред първия екип от китайски астронавти през 1998 г. и вече е изпълнил три пилотирани полета. Мисията е първият космически полет за Джу и Гуи, родени през 1986 г.


Изборът на Гуи за екипажа предизвика голям интерес в китайските онлайн медии не само заради позицията му на първия граждански астронавт, но и заради аксесоара, който носи на официалните снимки и който обикновено не се вижда при тези, които се отправят към космоса - очила.



Няколко медии в понеделник реагираха на онлайн дискусията за това как човек без перфектно зрение може да бъде физически подготвен за космическа мисия.


Държавният вестник "Чайна дейли" цитира бившия астронавт Ян Ливей, който сега е високопоставен служител в китайската пилотирана космическа програма, който обяснява, че тъй като разделението на труда при мисиите става все по-специализирано, има различни критерии за различните членове на екипажа.


Няколко статии също така описват строгото обучение, на което Гуи е бил подложен преди мисията, включително оцеляване в пустинята, тестове за лишаване от сън, обучение в центрофуга и подводни тренировки за оперативни умения.


Правилата на НАСА за нейните астронавти гласят, че "остротата на зрението надалеч и наблизо трябва да може да се коригира до 20/20 на всяко око". Но се добавя: "Използването на очила е допустимо."


 На снимката: Ракета "Лонг Марч 2F" с екипаж от китайски астронавти на борда на космическия кораб "Шънчжоу-16" излита от Центъра за изстрелване на спътници Джукуан в Северозападен Китай на 30 май 2023 г., Mark Schiefelbein/AP