19min.bg

Китай настига САЩ като най-голяма икономика в света

САЩ са на ръба да загубят статута си на най-голямата икономика в света и вероятно ще бъдат задминати от Китай още тази година - по-рано от очакванията.


Това става ясно от изследвания на водещи световни статистически агенции, отбелязва "Файненшъл таймс".


САЩ са глобален лидер, откакто през 1872 г. задминаха по този показател Великобритания. Повечето икономисти по-рано смятаха, че Китай ще дръпне напред в класацията чак през 2019 година.


Данните, събрани чрез International Comparison Program (ICP) и разпространени от Световната банка, са най-авторитетните оценки за това, което може да се купи с пари в различни страни и са използвани в повечето организации от публичния и частен сектор, като Международния валутен фонд (МВФ) например. Това е първото опресняване на тази данни от 2005 година насам.


След обширно изследване на цените на стоките и услугите ICP заключи, че обемът на средствата, които отиват към по-бедните страни, е по-голям, отколкото по-рано се смяташе, което налага увеличаването на относителния размер на развиващите се пазарни икономики.


Оценките на покупателната способност са признати за най-добрия начин за сравнение на размерите на икономиките, вместо използването на волатилни валутни курсове, които рядко отразяват истинската цена на стоките и услугите. По този показател МВФ оценява БВП на САЩ за 2012 г. на 16.2 трлн. долара, а този на Китай - 8.2 трлн. долара.


През 2005 г. ICP оценяваше обема на икономиката на Китай като двойно по-малък от този на САЩ. Заради новия метод и факта, че китайската икономика отчита далеч по-силен ръст, изследването поставя БВП на Китай на 87% от този на САЩ през 2011 година.


За 2011 г. докладът посочва: „САЩ остават най-голямата икономика в света, но е следвана отблизо от Китай, когато при оценката се използва паритета на покупателната способност (ППС)".


МВФ очаква икономиката на Китай да регистрира растеж от 24% между 2011 и 2014 г., докато ръстът на САЩ се очаква да е в размер на едва 7.6%, което прави силно вероятно тази година Китай да изпревари САЩ.


Индия стана третата най-голяма икономика, а преди заемаше 10-о място. Размерът на икономиката й се е удвоил от 19% от американската през 2005 година до 37% през 2011 година.


Русия, Бразилия, Индонезия и Мексико влизат в топ 12 на света.


Високата цена на живота и по-ниският икономически растеж оставят Великобритания и Япония далеч назад от САЩ, докато Германия подобри относително позицията си, а Италия остава на същата.


Най-богатите в света страни все още държат 50% от глобалния БВП. В тях живеят 17% от световното население.


В изследването се отбелязва, че най-скъпите държави за живеене са Швейцария, Норвегия, Бермудските острови и Австралия, а най-евтините са: Египет, Пакистан, Мианмар и Етиопия.