Китай отпуска €1,5 милиарда за Българската банка за развитие
Китай отпуска кредит от €1,5 милиарда за Българската банка за развитие. България и Китай подписаха общо десет споразумения за взаимно сътрудничество, предаде Фокус. Това се случи по време на срещата между председателя на Държавния съвет на Китай Ли Къцян и премиера Бойко Борисов в София.
Посещението започна с полагането на венци пред Паметника на незнайния воин и продължи със среща на четири очи между Бойко Борисов и Ли Къцян. По-късно бяха подписани споразумение за сътрудничество в сферата на икономиката, земеделието, тютюнопроизводството, науката и технологиите, в сферата на мирното използване на ядрена енергия.
Един от най-важните подписани документи беше финансово споразумение за отпускане на кредит от 1,5 милиарда евро. Споразумението е между Българската банка за развитие и Китайската банка за развитие. Подписано беше и споразумение за кредит за Параходство „Български морски флот“ на стойност 95 милиона долара за строителството на 6 кораба.
"Обсъдихме възможностите за сътрудничество в сферата на туризма, икономиката и културното наследство и образованието, в София имаме "Конфуций Център" каза в началото на срещата на двете делегации Бойко Борисов. България и българският народ обичат китайския народ. Имаме редкия шанс, с прагматичност и спазвайки европейските правила, да развием промишлени, икономически и бизнес отношения", каза премиерът Борисов, цитиран от БГНЕС.
Премиерът на Китай лично се ангажира, че ще ни помогне да изведем проекта „Белене“ до успешен край, каза още Борисов.
„По темата енергетика - с контактите, които Китай има с държави-членки на ЕС, действително по проекта „Белене“ бихме могли да направим един добър проект, за който той лично се ангажира, че ще ни помогне да го изведем до успешен край“, обясни Борисов.
Министър-председателят посочи, че и по отношение на инфраструктурните проекти има напредък.
„Понеже много се говори, че не се спазват процедурите там, където участва Китай, премиерът Ли каза, че те ще се случат на пазарен принцип, на конкурсно начало и спазвайки всички правила. Съвременното китайско правителство работи за един доста по-дълъг период напред от България. Те имат стратегии за 50 години напред. Бях озадачен, когато разбрах, че още първата магистрала в Китай, независимо, че управлява комунистическата партия, е платена. Те нямат безплатна магистрала. Казвам го за тези, които много обичат да говорят по тази тема. Няма безплатна магистрала в Китай. Затова ние разчитаме много на тол системата, която може да ни позволи на пазарен принцип да се върнат инвестициите на базата на преминаващия трафик. Имаме възможност нашите министри да проведат срещи и да защитим интереса на България, и на Балканите, и на инвеститорите в Китай“, обясни още Борисов.
"На срещата на четири очи с Бойко Борисов постигнахме съгласие по важни въпроси", каза Ли Къцян.