19min.media

Китай постави началото на огромна пустинна база за слънчева и вятърна енергия

В седмата по големина пустиня в Китай, провинция Вътрешна Монголия, бе даден старт на мащабен проект за възобновяема енергия на стойност над 11 млрд. долара. Проектът е част от амбициозната програма на страната за чиста енергия.

Според строителната компания базата за слънчева и вятърна енергия с обща инсталирана мощност от 16 милиона kW ще бъде най-голямото по рода си съоръжение за производство на електроенергия от възобновяеми източници в пустинен район в света. Тя ще комбинира слънчева, вятърна и модернизирана въглищна енергия, за да произвежда 40 милиарда kWh електроенергия годишно за Пекин и провинциите Тиендзин и Хъбей.


Проектът в пустинята Кубучи ще бъде разработен от China Three Gorges Corporation и Inner Mongolia Energy Group. Според съобщения в китайските медии в пустинята вече е разположена най-голямата слънчева електроцентрала в страната, състояща се от 196 000 панела, които са произвели 2,3 милиарда kWh, което се равнява на 760 000 тона стандартни въглища.

Компанията не е уточнила сроковете за строителството, но твърди, че първият етап ще включва един гигават соларни мощности, оборудвани със система за съхранение на енергия.

Китай разполага със значителен капацитет за производство на вятърна и слънчева енергия, а базата за чиста енергия е част от амбициозната инвестиционна програма на страната за производство на общо 450 гигавата енергия от възобновяеми източници в просторните пустинни райони.


Пекин планира до 2025 г. да произвежда 33% от електроенергията си от възобновяеми източници, за да намали въглеродните емисии, и вече се приближава към тази цел, тъй като производството на чиста енергия достигна 29,4% през миналата година.