19min.media

Китай разшири хватката си върху важни минерали в Мали

Китайската компания Ganfeng Lithium е започнала работа в литиевата мина Goulamina в Мали, съобщи South China Morning Post. Минералът е от съществено значение за батериите на електрическите превозни средства и електрониката.


Производството в обекта, разположен в региона Бугуни, започна този месец и през първата фаза ще дава 506 000 тона литий годишно, като се планира капацитетът да се удвои през следващите фази.


Мината Goulamina е сред най-големите литиеви находища в света и се очаква да даде 15,6 млн. тона сподуменов концентрат за 23-годишен период на експлоатация.


Преходният президент на Мали Асими Гойта, който присъства на откриването на завода, подчерта важността на китайско-малийското партньорство, като го определи като „стратегическо и искрено“. Той изтъкна ролята на мината за напредъка в експлоатацията на природните ресурси на Мали. Китайският посланик в Мали, Чен Жихун, повтори тези чувства, като нарече проекта „нов пример за взаимноизгодно сътрудничество“.


Това развитие идва въпреки предизвикателствата, включително опасенията за сигурността и прилагането на нов кодекс за минното дело от правителството на Мали. Преразгледаният кодекс увеличава държавната собственост в минните проекти, като делът на Мали в проекта Goulamina се увеличава от 20% на 35%. Ganfeng Lithium се съгласи с условията, което е в съответствие с усилията на правителството да увеличи приходите от миннодобивната дейност.


По-рано тази година Ganfeng придоби 40% дял в мината Goulamina от австралийската Leo Lithium за 342,7 млн. долара. Като причина за продажбата Leo Lithium посочи оперативните рискове и въздействието на новия кодекс за миннодобивната дейност.


Очаква се започването на производството в Goulamina да генерира значителни приходи за Мали, които се оценяват на 191 млн. долара годишно. Това е в съответствие с целта на правителството да се възползва от нарастващото търсене на литий, предизвикано от глобалното преминаване към възобновяема енергия и електрически превозни средства.


 Пламен Валентинов