Китай твърди, че вече може да захранва почти всеки дом с чиста енергия
Производството на вятърна и слънчева енергия в Китай се е увеличило през миналата година и вече е почти равно на търсенето на електроенергия от домакинствата, съобщи Националната енергийна администрация (NEA). Въпреки това делът на потреблението за жилищни нужди е само малка част от общото потребление, което означава, че азиатската страна все още е силно зависима от изкопаемите горива.
През 2022 г. производството на вятърна и слънчева енергия се е увеличило с 21% до 1 190 тераватчаса (TWh) електроенергия, според NEA.
Въпреки рязкото увеличаване на вятърните и слънчевите инсталации и производството на електроенергия в Китай, според Международната агенция по енергетика през 2020 г. само 17% от потреблението на електроенергия в страната ще бъде класифицирано като битово, докато на промишлеността се падат около 60% от цялото търсене на електроенергия.
Пекин ускорява изграждането на мощности за слънчева и вятърна енергия в съответствие с амбициозните си планове до 2025 г. 33% от електроенергията да се произвежда от възобновяеми източници, за да се намалят въглеродните емисии. Поне 30 китайски провинции са разкрили повече програми за инсталиране на възобновяеми енергийни източници.
През декември Китай стартира мащабен проект за чиста енергия на стойност над 11 млрд. долара в седмата по големина пустиня в провинция Вътрешна Монголия. Базата за слънчева и вятърна енергия с обща инсталирана мощност от 16 милиона kW ще бъде най-голямото по рода си съоръжение за производство на електроенергия от възобновяеми източници в пустинен район в света, съобщава компанията, която отговаря за изграждането му.
Въпреки това някои икономисти предупреждават, че през тази година китайската икономика ще се развива много по-бързо след премахването на ограниченията на Covid, което означава, че дори при увеличен капацитет на вятърните и слънчевите електроцентрали страната все още ще се нуждае от повече енергия от изкопаеми горива, за да поддържа растежа на икономиката си.